Снимка: Istock
Времето на главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase (JPM) Джейми Даймън като топ мениджър е към своя край, а рейтингът му на Уолстрийт и в столицата на САЩ е може би на рекордно високо ниво.
В резултат на това инвеститорите може би все още не са готови 69-годишният изпълнителен директор да напусне сцената.
Те казват: „Джейми Даймън, не си тръгвай!“ – каза пред Yahoo Finance анализаторът на Wells Fargo Майк Мейо, който отразява JPMorgan от десетилетия.
Той има „по-голямо публично влияние, отколкото някога е имал през живота си“, добави Мейо, „и това влияние идва ръка за ръка с позицията му в JPMorgan“.
Наследяването на Даймън е „най-големият идиосинкратичен рисков фактор“ за акциите на JPMorgan, според Ебрахим Пунавала, анализатор на Bank of America.
Следователно, въпросът за бъдещите планове на Даймън ще бъде на преден план за инвеститорите този понеделник, когато се съберат в централата на JPMorgan в Манхатън за годишния Ден на инвеститора на банката.
Събитието е шанс за главния изпълнителен директор и неговите най-добри помощници да предоставят актуална информация за операциите в най-голямата банка в страната. Някои от тези помощници, включително началникът на отдела за защита на потребителите Мариан Лейк, се считат за потенциални наследници на Даймън.
Миналата година на същото събитие Даймън даде на инвеститорите няколко намека, че пенсионирането му може да е по-близо, казвайки, че „графикът е по-малко от 5 години“. През януари тази година той потвърди по време на разговор с анализатори, че „базовият му сценарий“ за оттегляне е след няколко години.
И все пак събитията от 2025 г. допълнително затвърдиха значението на Даймън. Той се очерта като влиятелен глас, когато става въпрос за политиките на новата администрация на Тръмп – и някой, който очевидно има вниманието на Тръмп.
Президентът дори призна, че е слушал Даймън само часове преди да обяви 90-дневна пауза на тарифите си от „Деня на освобождението“ на 9 април.
Същата сутрин шефът на JPMorgan каза пред Мария Бартиромо от Fox Business Network в предаването „Mornings with Maria“, че рецесията е „вероятен резултат“ и че администрацията на Тръмп трябва да позволи на министъра на финансите Скот Бесент да договаря търговски сделки с други страни.
Бартиромо каза пред Wall Street Journal, че е говорила с Тръмп за интервюто и че президентът „е казал, че Джейми е изложил някои добри точки“. Тръмп също призна пред репортери този ден, след като обяви паузата на тарифите, че е видял появата му, наричайки Даймън „много умен“.
На 15 април, в интервю за Financial Times, Даймън също призова САЩ да се ангажират с Китай в дискусии на високо ниво, след като двете страни току-що си наложиха високи тарифи върху стоките.
Седмица по-късно, на частно събитие на JPMorgan във Вашингтон, Бесент каза на присъстващите, че очаква деескалация с Китай. Новината за неговите забележки, след като изтече, подкрепи пазарите.
Даймън омаловажи всяко влияние, което може да има върху Тръмп. „Аз бях само един глас сред многото за това какво да се прави по-нататък и ако това помогна за това, чудесно“, каза той в телевизионно интервю миналата седмица.
На въпрос в четвъртък по време на интервю за Bloomberg TV дали говори редовно с Тръмп, Даймън каза: „Не, не го правя“, добавяйки: „Говоря с всички хора там.“
Разбира се, всеки наследник ще има трудна задача да го следва. Под ръководството на Даймън, JPMorgan се отдели от останалата част от индустрията си през последните години, като добави повече клиентски депозити и пазарна стойност и генерира повече годишни печалби, отколкото която и да е банка някога през последните две години.
Това усилие даде на инвеститорите средна доходност от 20% всяка година, откакто Даймън стана главен изпълнителен директор през 2006 г., което доведе до това JPMorgan да надмине S&P 500 и индекса KBW Nasdaq, който следи американските банки (^BKX). През това време индексът S&P 500 е постигнал средна доходност от 13,4%, докато индексът KBW е имал средна доходност от 7,2%.
Банката е станала и много по-ефективна от конкурентите си в печеленето на пари.
Към края на миналата година, за всеки 1 долар приходи, JPMorgan е изразходвала 0,51 долара за разходи, което е много по-малко от конкурентите Goldman Sachs (GS), Bank of America (BAC), Wells Fargo (WFC), Citigroup (C) и Morgan Stanley (MS), които харчат от 0,12 до 0,20 долара повече.
И банката прави това, докато инвестира повече пари в технологии - 17 милиарда долара към 2024 г. - и изгражда човешки ресурси.
*Материалът е с аналитичен характери е не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.