Снимка: Istock
Много инвеститори смятат, че инвестирането на този пазар е по-голямо предизвикателство от световната финансова криза или срива на дот-ком компаниите.
Волатилността и несигурността правят инвестирането в момента особено предизвикателство.
Дори за инвеститори, които са се сблъсквали със сривове на фондовия пазар в миналото, това може да е най-трудният пазар досега.
Април беше особено волатилен месец за фондовия пазар след обявяването на нови всеобхватни тарифи на 2 април. В дните, които непосредствено последваха обявяването на тарифите, S&P 500 претърпя едни от най-драматичните си спадове от пандемията от COVID-19. След това пазарите се възстановиха драстично, когато Белият дом обяви 90-дневна пауза върху някои тарифи. Индексът на волатилност на Cboe остана над 20 през целия месец, затваряйки при 52.33 на 8 април.
Докато пазарите се колебаеха, инвеститорите се чувстваха замаяни. Компанията за анализ на данни и потребителско разузнаване J.D. Power анкетира 1190 американски инвеститори в средата на април и ги попита какво е мнението им за текущата среда на фондовия пазар като част от последния си доклад за Wealth Intelligence. J.D. Power предоставя бенчмаркинг и проучвания за удовлетвореност на клиентите в различни индустрии, включително индустриите за финансови услуги и управление на богатството. В неотдавнашното проучване сред инвеститорите 56% от анкетираните заявиха, че това е „най-трудният инвестиционен климат“, който са изпитвали.
Майкъл Фой, управляващ директор на отдела за разузнаване на богатството в J.D. Power, каза пред MarketWatch, че всички анкетирани поколения изразяват едни и същи опасения.
По-младите инвеститори вероятно са прекарали по-малко време в инвестиране на фондовия пазар, отколкото инвеститорите от предишни поколения, което означава, че имат по-малък времеви период, с който да сравняват настоящия пазар. Поради това около две трети от инвеститорите от поколение Z са в „най-предизвикателния“ лагер.
Инвеститорите от поколение X, родени между 1965 и 1976 г., са инвестирали през бурни пазари като срива на дот-ком компаниите през 2000 г. и световната финансова криза по-късно същото десетилетие. Но въпреки това 53% от тях са били достатъчно притеснени, за да поставят това начело в списъка.
Настоящата ситуация на фондовия пазар все още не е толкова бурна, колкото предишните пазарни сривове. Колебанията от пика до дъното на тези спадове на фондовия пазар - както и срива на COVID-19 в началото на 2020 г. - бяха много по-големи от колебанията, наблюдавани досега през 2025 г. По време на срива на дот-ком компаниите, S&P 500 падна с цели 49,1% от своя връх. През 2025 г. S&P 500 за кратко се търгуваше в територията на мечия пазар - спад от 20% - в рамките на деня на 7 април, но излезе от мечия пазар същия ден. Индексът падна само с 18,9% от своя връх при затваряне на 19 февруари до дъното си при затваряне на 8 април, според Dow Jones Market Data.
Пиковата несигурност затруднява инвеститорите
Според Фой тази несигурност идва от променящата се икономическа политика около тарифите, което разстройва някои, но не и други.
„Не е като всички да мислят, че това е катастрофално“, каза Фой. Той отбеляза, че отговорите са разделени между инвеститори, които са оптимистични и песимистични относно дългосрочните последици, които тарифите ще имат върху портфейлите им.
Тарифите биха могли да добавят значителни разходи за американския бизнес, или може би не. Тарифите, обявени през последните няколко месеца, биха могли да бъдат отменени или отложени, или по-сурови могат да заемат мястото им. Несигурността около действителните икономически политики – настоящи или бъдещи – затруднява както инвеститорите, така и бизнеса да се адаптират съответно.
Сравнете тази инвестиционна среда с пазар, възстановяващ се от срив на пазара на жилища или срив в технологичния сектор, и някои инвеститори може да изберат втория вариант.
„Проучванията показват, че предпочитаме сигурна болка пред несигурността да не знаем дали ще изпитваме болка“, каза пред MarketWatch Наоми Уин, поведенчески анализатор в Orion.
За да илюстрира тази точка, Уин използва примера със служител, който би предпочел да бъде уволнен, отколкото да се яви на работа с очакването, че може да бъде уволнен всеки ден. Това е метафоричният еквивалент на бързото отлепване на лейкопласт или получаването на лошите новини преди добрите.
„Бих казал, че в основата на всички онези неща, които водят до емоционални реакции на пазара, те всъщност се основават на реакция към несигурност“, каза Уин.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пзари.