Снимка: Istock
Уорън Бъфет продължава да прави това, което винаги е правил – показвайки ни защо се възприема като най-добрия инвеститор на всички времена.
Има поговорка, че приливът повдига всички лодки. Така че истинският тест за един инвеститор е как се представя в най-несигурните и нестабилни времена.
И е редно да се каже, че сега сме в много несигурни времена. Само през последния месец „несигурност“ е използвана в приблизително 300 прогнози за печалби на компании от S&P 500, според данни на AlphaSense, докато 327 компании са отчетели резултати.
Причината е постоянно променящата се тарифна среда и данните, показващи, че икономиката се забавя. Това е идеално за Бъфет.
Въпреки че индексът S&P 500 се е повишил с 8.7% след осемдневна печеливша серия до затварянето в четвъртък, той все пак е спаднал с 8.8% от рекордното си затваряне от 6 144.15 на 19 февруари.
Междувременно от 19 февруари акциите на инвестиционното дружество на Бъфет, Berkshire Hathaway Inc., са се покачили с 9.6%, за да надминат S&P 500 през това време с 18.4 процентни пункта.
През този 51-дневен период, превъзходството на акциите на Berkshire над S&P 500 достигна връх от 26,5 процентни пункта на 3 април, когато обявяването на митата от президента Доналд Тръмп за „Деня на освобождението“ разтърси фондовия пазар.
„Бъфет отново доказва, че е пред всички останали“, каза Майк О'Рурк, главен пазарен стратег в JonesTrading и известен наблюдател на Бъфет. „Той просто прави това, което винаги е правил.“
Последният път, когато акциите на Berkshire Hathaway надминаха S&P 500 за 51-дневен период с толкова, колкото през последния период, беше в разгара на финансовата криза през октомври 2008 г. Имаше и няколко пъти, когато това се случи по време на срива на дот-ком компаниите през 2000 г.
Преди това, както си спомнят старите хора, това се случи в началото на 1998 г., в периода, предшестващ руската дългова криза, която доведе до колапса на хедж фонда Long Term Capital Management.
Инвеститорите със сигурност ще търсят насоки относно настоящата несигурна и волатилна пазарна среда, когато така нареченият „Оракул от Омаха“ говори на годишното събрание на акционерите на Berkshire на 3 май.
Но не е като акциите на Berkshire да се представят добре само в трудни времена.
Мнозина поставиха под въпрос складирането на пари от Бъфет в края на 2024 г., когато бумът на изкуствения интелект непрекъснато тласкаше фондовия пазар към нови върхове. А Бъфет не притежаваше никакви акции на Nvidia Corp., която подхрани бума на изкуствения интелект.
В годината, предшестваща пика на S&P 500 на 19 февруари, акциите на Berkshire се покачиха с 18.9%, за да се представят под S&P 500 само с 3.6 процентни пункта.
Корелацията между акциите на фонда на Бъфет и S&P 500 беше 0.89, докато показание от 1.00 би означавало, че са се движили точно в синхрон.
Междувременно, през 10-те години до 19 февруари, акциите на Berkshire са се покачили с 224,8%, докато S&P 500 се е покачил със 191,9%. Корелацията между двете през това време е била 0,97.
Някои може да се чудят какво е знаел Бъфет, когато е започнал да намалява дела си в акциите, което включва и намаляване на дела му в акциите на Apple Inc., доста преди пика?
Както обясни О'Рурк, Бъфет не се опитва да предсказва бъдещето. Той прави това, което винаги прави, като коригира позициите си въз основа на стойността, която вижда, на бизнесите, които разбира.
По принцип той иска да притежава акции на добри компании на добри цени, каза О'Рурк. Ако цените станат твърде скъпи според неговите мерки, той не е против да реализира известна печалба и не се тревожи за това колко още цените могат да се повишат, след като продаде.
Той не се опитва да избира върхове или дъна и продава при сила, докато купува при слабост.
Така че, ако фондовият пазар продължи скорошния си поход към нови върхове, Бъфет няма да се интересува, че вече е продал. Ако обаче скорошният низходящ тренд продължи, докато икономиката продължава да се забавя, О'Рурк отбеляза, че е натрупал достатъчно пари, за да може да пазарува акции с атрактивна стойност.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.