Източник: www.darikfinance.bg
Парламентът прие на първо четене Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителствата на България и САЩ за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA (Акт за спазване на данъчното законодателство във връзка със задгранични сметки).
В Доклада на Комисията по бюджет и финанси се посочва, че споразумението е подписано на 5 декември 2014 г. в София. Преди това - на 23 февруари 2007 г., във Вашингтон е съставена Спогодба между България и САЩ за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване отклонението от облагане с данъци на доходите. Според текст от документа се позволява обмен на информация за данъчни цели, включително на автоматична основа.
Отделно от това, САЩ въвеждат разпоредби, придобили известност като FATCA, с цели изграждането на глобална система за автоматичен обмен на информация между данъчните администрации на участващите държави, както и задължения на всички финансови институции да предоставят информация за всички сметки на американски данъкоплатци и на чуждестранни дружества, които са контролирани от американски данъкоплатци.
Със споразумението България и САЩ се договарят за задължения за събиране и обмен на информация по отношение на американски сметки, за които се предоставя информация, приложение на FATCA към българските финансови институции, сътрудничество при спазване на законодателството и принудителното изпълнение, взаимен ангажимент за продължаване на действията за насърчаване на ефективния обмен на информация и прозрачността и др.
Положителен ефект от споразумението ще е подобряване на състоянието на българските финансови институции, тъй като те няма да плащат 30% данък за доходи и транзакции с източник САЩ, няма да влизат в преки преговори с американските данъчни власти, ще бъдат третирани еднакво по отношение на разкриване на банкова тайна и лични данни с американските.
САЩ ще имат достъп до българските данни, но българските власти няма да имат реципрочния достъп до американските данни за банкови сметки на българи. На практика споразумението третира България като офшорна финансова зона.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.738210 |
GBP | 2.307220 |
CHF | 2.091130 |