Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че вярва на българския премиер, че дейностите по "Южен поток" са прекратени, но ще предприеме действия, ако получи доказателства за обратното. Йотингер снощи говори по темата пред акредитирани в Брюксел журналисти, предаде кореспондентът на БНР от белгийската столица.
Еврокомисарят по енергетиката за пръв път допусна публично, че "Южен поток" е част от политическа игра на Русия, а не само въпрос на инфраструктура и икономика. Гюнтер Йотингер коментира и медийните информации, че в България работата по проекта продължава въпреки уверенията на кабинета в обратното.
Ние трябва да работим с правителството и аз имам доверие на премиера. Може би ако някакви дейности продължават, но няма нови поръчки, това все пак означава прекратяване. Ако не е така - моля ви, дайте ми снимки и кадри, и аз ще предприема действия, призова Йотингер.
Според него съдбата на "Южен поток" до голяма степен зависи от инвеститорите, защото в интерес на всички е да не се вкарват пари в подобен проект, преди да се стигне до приемливо решение, което е в съответствие с европейското законодателство.
„В България основните законови проблеми са три - те засягат околната среда, вътрешния пазар и конкуренцията, както и втория и най-вече третия енергиен пакет", каза комисарят, като посочи специално начина, по който в България се вземат решенията за това кой ще проектира и кой ще строи газопровода.
Днес в Москва руският министър на енергетиката Александър Новак обвини Европейската комисия (ЕК), че подлага България на силен натиск да се откаже от проекта "Южен поток".
Според Александър Новак ЕК е заела твърда позиция спрямо трансграничните инфраструктурни проекти с руско участие, каквито са газопроводите Оpal, "Южен поток" и "Ямал- Европа", предаде кореспондентът на БНР в Москва.
По думите на руския министър, върху някои от партньорите по "Южен поток" се оказва натиск да не участват в реализацията на проекта, докато не бъдат разрешени спорните въпроси по експлоатацията на газопровода.
„В частност нашите български колеги бяха заплашени, че ще бъде спряно финансирането на страната от еврофондовете", посочи руският енергиен министър пред Международния петролен форум, който се провежда в Москва.
Александър Новак коментира и идеята за създаването на единна европейска институция за купуването на въглеводороди като подчерта, че подобно предложение е отказ от пазарните механизми и по същество представлява връщане назад към съветската епоха. Руският енергиен министър посочи още, че страната му изповядва принципите на свободната търговия и не се стреми да доминира на световните енергийни пазари.
Според Новак използването на енергетиката като инструмент в геополитиката води до нарастване на нестабилността и влошаване на инвестиционния климат, а за това в крайна сметка винаги плащат потребителите в икономическата и в социалната сфера.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.758210 |
GBP | 2.322150 |
CHF | 2.083330 |