
Четвърти пореден ден на спад на пазарите на акции в Западна Европа. Основните индекси са на път до отчетат най-големия си срив за една седмица от началото на лятото - всички са на загуба с над процент към 18.30 часа българско време, само половин час преди да затворят всички фондови борси на Стария континент.
И въпреки, че пазарът на „Уолстрийт" старитра в четвъртък с повишение спрямо значителното понижение в сряда, това не се отрази на настроенията на инвеститорите, които оценяват не само срива зад Океана вчера, но и днешното понижение в Азиатско-Тихоокенаския регион. Bъв фокуса на инвеститорското внимание са и статстическите данни от четвъртък.
В сряда трите основни американски индекса спаднаха между 3.2 и 4.1 процента. Широкият Standard & Poor's 500 достигна рекорден срив, достигнат през февруари, а технологичният Nasdaq Composite - от началото на настоящата година. В Азия японските Nikkei 225 и Topix, както и хонконгският Hang Seng затвориха със спад от над 3.5%.
Много анализатори смятат, че динамиката като тази в САЩ вчера и в Азия днес, е свързана с увеличената доходност на американските държавни облигации, което доведе до преоценка на стойността на активите, включително и на акциите. "Например цената на акциите на Netflix и Amazon почти се удвои напоследък, което е малко смущаващо", коментира за „Блумъбрг" анализаторът на Interactive Investors Ричард Хънтър.

Данните са актуални към 18.30 часа българско време.
Както е видно от таблицата с най-голямо понижение е общоевропейският индекс Stoxx Europe 600.
От отделните емисии специално внимание заслужават три.
Акциите на немския производител на автомобили BMW поевтиняха с стават все по-евтини с 1,43%, до 74.27 евро за акция. Както стана известно в четвъртък, германският производител планира да увеличи дела си в китайското съвместно предприятие от сегашните 50% на 75% до 2020 г. Размерът на транзакцията ще бъде 3,6 милиарда евро.
Цената на ценните книжа на британската Dialog Semiconductor, производител на микрочипове и полупроводникови системни решения, скочи с 25%, след като стана ясно, че е подписала споразумение с Apple за 600 млн. долара. То предвижда предоставянето на технологии в областта на енергийното потребление, както и прехвърлянето на редица активи.
В същевременно капитализацията на Bayer AG се увеличи с 4.2%,след като по-рано съд в Съединените щати обяви намерението си да преразгледа случая на възможните канцерогенни свойства на Roundup - хербицид, произведен от Monsanto, която беше придобита от Bayer. Преди това прокуратурата поиска обезщетение от Bayer в размер на 289 млн. долара, тъй като училищен градинар в Калифорния се разболял от рак след много години употреба на препарата. Ако обаче се стигне до съдебно преразглеждане ситуацията може да се промени и в едната, и в другата посока - по-ниско обезщетение или по-високо от сегашното, предупреждават анализатори.
Още по темата:
Европейските акции губят, политическата нестаблност във фокуса на инвеститорите
Акциите в Италия на печалба, но повечето борси в Европа на загуба
Сривът на борсата в Милано прати основните индекси в Европа в червената зона
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▲0.14% |
| USDJPY | 159.84 | ▲0.10% |
| GBPUSD | 1.32 | ▲0.09% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.20% |
| USDCAD | 1.39 | ▼0.02% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 46 674.90 | ▼0.54% |
| S&P 500 | 6 613.48 | ▼0.43% |
| Nasdaq 100 | 24 176.80 | ▼0.52% |
| DAX 30 | 23 244.30 | ▼0.99% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 68 209.50 | ▼0.94% |
| Ethereum | 2 079.90 | ▼1.31% |
| Ripple | 1.30 | ▼1.28% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 116.20 | ▲2.09% |
| Петрол - брент | 111.34 | ▲1.56% |
| Злато | 4 654.31 | ▼0.12% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 593.38 | ▼0.24% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 110.74 | ▼0.07% |
| Germany Bund 10 Year | 125.14 | ▼0.26% |
| UK Long Gilt Future | 88.34 | ▲0.05% |