Повече от половината фирми използват гъвкави форми на заетост, показва глобално проучване на Regus, световния лидер в осигуряването на работни пространства. Компанията представи проучване сред 44 000 професионалисти от 106 страни, включително и България, според което и служителите и бизнес лидерите все повече търсят форми на гъвкава заетост като над половината компании в света ще се стремят да увеличат мобилните си служители, а пък половината от тях вече работят гъвкаво под някаква форма поне част от времето си.
Аргументи за тази тенденция могат да бъдат открити както от страна на служителите, така и от страна на бизнеса.
Служителите са силни поддръжници на гъвкавата работа като я приемат за основен фактор за постигане на баланс между професионален и личен живот и намаляване на стреса. Нуждата от баланс между работа и личен живот е водеща причина за търсене на гъвкави работни решения - според проучването 48% от професионалистите предпочитат да работят близо до вкъщи за да намалят времето за пътуване и освободят време за лични интереси и почивка.
Това е особено важно за девет от десет служители, които работят извънредно, защото средно служителите имат по един пълен ден извънредно работно време на седмица, а 50% от тях работят извън офис поне 2.5 дни в седмицата.
В същото време, изследвания показват, че най-важния фактор за намаляване на стреса при работа и подобряване на благосъстоянието не е по-малкото работа, а възможността да определяте работното си време и да усещате че имате контрол върху него. Използването на някаква форма на гъвкава заетост е лесен начин служителя да постигне това и компанията да защити служителите и тяхната производителност от опасен стрес.
Като резултат, и за щастие на "прегорелите" служители, които желаят да работят по-гъвкаво, по-голямата част от компаниите се стремят да оценяват конкретния принос на служителите, а не времето им прекарано в офиса - 76% дори казват, че висшият мениджмънт са по-производителни ако имат възможност за гъвкава заетост.
Г-жа Митева, изпълнителен директор на Regus България коментира резултатите: "Виждаме, че компаниите все повече развиват иновативни форми на заетост за да се трансформират в по-гъвкави организации, които да могат бързо да реагират при пазарни промени. Дали чрез избор на месторабота или повече контрол върху времето си, бизнеса все повече е привлечен от възможностите на гъвкавите форми на работа за своите служители. Ако планират нуждите на организацията си правилно и осигурят нужните активи, бизнес организациите и служителите могат само да спечелят от иновациите при новите форми на заетост."
За щастие, проучването показва, че бизнеса е готов да приеме гъвкавата работа като 54% твърдят, че компаниите им ще се стремят да увеличат броя на мобилните си служители. Гъвкавите форми на работа означават стъпки към постигането на организация, която може бързо и адекватно да посрещне промените в пазарната среда чрез намаляване на използването на скъпо и често непълно заето офис пространство, чрез позволяването на служителите да работят от локации по-близки до дома им, по-голяма близост до клиентите, по-добра възможност за привличане на таланти, задържане на добри служители и по-висока производителност.
Близостта до клиентите е основен фактор за успех в бизнеса, защото глобалните компании казват, че физическата близост им помага да адресират въпроси по-бързо, подобрява удовлетворението на клиента, повишава продажбите и производителността и според проучването 67% от тях търсят по-близка локация до клиентите си за подобряване на продажбите.
Имайки предвид важността на изискванията на модерния служител, не е учудващо, че компаниите които искат да привлекат таланти и да задържат най-добрите професионалисти се стремят да отговорят на най-новите и добри практики за гъвкава заетост. Компаниите са наясно, че те могат по-добре да привличат и задържат таланти чрез осигурявайки им работни места по-близо да местоживеенето им - 64% смятат, че така ще привлекат по-добри професионалисти, които не искат дълги пътувания до работа. Освен просто намаляване на разходите, компаниите използват гъвкавата заетост за да подобрят здравето, благосъстоянието и производителността на служителите си - 61% от мениджърите споделят, че този стремеж към баланс между работата и личния живот на служителите е причината да търсят форми на гъвкава заетост. В същото време производителността на служителите се увеличава, тъй като 79% от отговорилите твърдят, че се стремят да отчитат работата на служителите си според реалните постижения, а не времето прекарано в офиса.
Според г-жа Митева проучването показва, че бизнес лидерите и служителите все повече приемат гъвкавите форми на заетост за положителна тенденция и заедно се стремят към един и същи резултат - по-здрави и по-производителни служители.
Макрон призовава Си Дзинпин за капиталова експанзия в Европа
Доходността по американските държавни облигации се повиши
Кое може да се окаже двигател на бъдещите приходи на Alphabet?
Защо Хасет няма да може да изпълни желанията на Тръмп за лихвите
Германия в свободно падане: Правителството на Мерц е пред разпад
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▲0.06% |
| USDJPY | 155.07 | ▼0.05% |
| GBPUSD | 1.33 | ▲0.05% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.05% |
| USDCAD | 1.40 | ▼0.04% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 47 927.00 | ▲0.08% |
| S&P 500 | 6 870.16 | ▲0.11% |
| Nasdaq 100 | 25 649.40 | ▲0.12% |
| DAX 30 | 23 909.00 | ▲0.45% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 92 378.00 | ▲0.31% |
| Ethereum | 3 151.35 | ▲0.56% |
| Ripple | 2.11 | ▲0.70% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 59.65 | ▼0.08% |
| Петрол - брент | 63.36 | ▲0.99% |
| Злато | 4 203.32 | ▼0.07% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 541.08 | ▲0.58% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.96 | ▲0.07% |
| Germany Bund 10 Year | 128.44 | ▼0.19% |
| UK Long Gilt Future | 93.24 | ▲0.12% |