Кредитирането в Централна и Югоизточна Европа ще нараства през 2015 г. с 3.4%. Водещ двигател в този ръст ще има корпоративното кредитиране. Очакванията са в Русия да бъде отчетено значително намаляване. Това са част от изводите в последното проучване за банковия сектор в региона на Централна и Източна Европа, направено в 13 страни от звеното за стратегически анализ на УниКредит. Резултатите от проучването бяха представени на Годишната конференция на Euromoney, която се провежда на 20-21 януари във Виена.
Някои от предишните слаби места в банковия сектор като външни задължения са преодолени чрез заместване с вътрешно финансиране. При продължаващия натиск върху маржовете на печалбата на финансовите институции, те ще са стимулирани да предлагат повече и по-разнообразни услуги на гражданите и фирмите и така да формират и допълнителен безлихвенен приход. Ролята им на финансови консултанти ще се увеличи. Възвръщаемостта на активите в региона се очаква да се запази на нивата от 2014 г. - около 1.0%.
Централна и Източна Европа остава регион с ясни различия в отделните държави
„Централна и Източна Европа остава регион с различия в отделните държави. Икономиката в Централна и Югоизточна Европа през тази и следващата година ще нарасне съответно с 2.5 и 2.6%, докато за целия регион прогнозата за 2015 г. е БВП да се увеличи с едва 0.2%, а през 2016 г. с 2.2% основно заради свиването на икономиката на Русия", каза Джани Папа, който отскоро пое Корпоративно и инвестиционно банкиране на УниКредит на ниво група. Според него икономиките, ориентирани към реформи, ще отбележат растеж през годината, докато държавите със структурни проблеми има опасност да изпаднат в рецесия. Възстановяването на нивата на кредитирането в региона през 2015 г. ще се движи от корпоративния сектор. Полша и Чехия водят по обем на кредитирането в Централна Европа. В същото време очакванията са Словения и Хърватия да се завърнат към умерен ръст до края на годината. В ЦИЕ върху общите данни за финансирането на бизнеса голямо влияние ще оказват проблемите в Русия.
„Като цяло корпоративното кредитиране ще нарасне с 12.4% в Централна и Източна Европа и с 3.5% в Централна и Югоизточна Европа през 2015 г. При потребителските кредити увеличението ще бъде съответно с 5.4% в ЦИЕ и 3.3% в Централна и Югоизточна Европа", каза Кармелина Карлуцо, заместник-директор на отдел „Стратегически анализ" на УниКредит за Централна и Източна Европа. Обемът на депозитите също ще продължи възходящия си тренд през тази година, като в ЦИЕ ръстът се очаква да е около 9%, а в Централна и Югоизточна Европа - 4.2%.
Нов модел на финансиране
Банките в Централна и Югоизточна Европа вече изграждат много по-устойчив модел на финансиране чрез заместване на външните задължения с вътрешно финансиране. По този начин съотношението на външните задължения към общите активи постепенно се подобрява и към септември 2014 г. възлиза на 13.5%. Съотношението заеми/депозити достига 98%, което показва, че местните заеми са изцяло покрити от местни депозити. Според икономическия екип на УниКредит банковият сектор в региона вече е в по-добра форма, за да поддържа бъдещ растеж.
При продължаващия натиск върху маржовете банките в ЦИЕ ще трябва да потърсят нови възможности за подобряване на способността за генериране на приходи. Подобно на Западна Европа нелихвените приходи от нови и ранообразни услуги ще играят по-съществена роля в бъдеще.
„Очакваме банковият сектор в ЦИЕ да запази доходността си през 2015 г. с коефициент на възвръщаемост на активите сходен с този от 2014 г. от около 1%. Разбира се, промени във външната среда и геополитически проблеми могат да окажат известно влияние върху тази прогноза. Необслужваните кредити в региона вероятно ще останат предизвикателство за банките и през тази година", коментира Джани Франко Папа.
„По-ниските цени на петролае монета с две страни. Макар че очевидно тежи на руската икономика, по-евтиният петрол може да се окаже стимул за покупателната способност на европейските домакинства и фирми. Сред положителните очаквания за 2015 г. са по-благоприятна монетарна политика на ЕЦБ и местните централни банки, както и по-големи усилия в посока хармонизиране на регулациите в сферата на финансовите услуги", допълни Кармелина Карлуцо.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.13 | ▲0.09% |
USDJPY | 144.98 | ▼0.29% |
GBPUSD | 1.33 | ▼0.11% |
USDCHF | 0.83 | ▼0.25% |
USDCAD | 1.38 | ▼0.20% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 41 403.30 | ▲1.40% |
S&P 500 | 5 704.88 | ▲1.64% |
Nasdaq 100 | 20 182.80 | ▲1.97% |
DAX 30 | 23 257.60 | ▲2.33% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 737.00 | ▼0.21% |
Ethereum | 1 837.59 | ▲0.18% |
Ripple | 2.18 | ▼0.23% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 58.40 | ▼0.92% |
Петрол - брент | 61.46 | ▼0.68% |
Злато | 3 241.17 | ▲0.12% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 543.38 | ▲2.24% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 111.24 | ▼0.68% |
Germany Bund 10 Year | 130.89 | ▼0.76% |
UK Long Gilt Future | 92.86 | ▼0.46% |