Снимка: Istock
Водещата финансова тема на деня е засилващото се напрежение на пазарите на държавни облигации, където доходността по дългосрочните книжа в САЩ, Япония и Великобритания рязко нараства. Причините са няколко – увеличено предлагане на дълг, отслабващо търсене от традиционни купувачи като пенсионни фондове, както и пренасочване на капитали към по-краткосрочни инструменти.
Американското министерство на финансите планира нови разходи в размер над 2.4 трилиона долара, което предизвика известна паника на трежъритата, тъй като инвеститорите започват да калкулират в оценките си реалния риск от т.нар. фискално доминиране. В допълнение, Европейската централна банка вчера предприе очакваното първо понижение на основния си лихвен процент до 2%, но даде ясен сигнал, че следващото намаление няма да е скоро. Това охлади пазарния оптимизъм и предизвика поскъпване на еврото, както и покачване на краткосрочните доходности в Еврозоната.
Фондовите пазари реагираха предпазливо на този микс от събития. Вчера индексите в САЩ записаха леки понижения – S&P 500 загуби 0.5%, Nasdaq отстъпи с 0.8%, а индустриалният Dow Jones затвори с 0.3% надолу. Инвеститорите изглежда запазиха предпазливостта си в очакване на важни данни за пазара на труда в САЩ, както и на месечния Beige Book доклад, който обобщава икономическите условия в различните региони и често се използва от Федералния резерв при формиране на решения за лихвените проценти. Вниманието беше насочено и към международната търговия, след като Китай даде да се разбере, че ще наложи ответни мерки при евентуални американски мита върху електрически превозни средства, а анализаторите започнаха да калкулират ефекта върху глобалната инфлация и логистиката.
Цената на златото продължи възхода си и достигна 2379 долара за тройунция, като се възползва от засилващия се риск и спадналите реални доходности по облигациите. Силното търсене от страна на централни банки и новата вълна от покупки от страна на ETF-и дадоха допълнителен тласък.
На петролните пазари също се наблюдава известна стабилизация – фючърсите върху суров петрол сорт Brent се установиха около 78.65 долара за барел, докато американският WTI се търгува близо до 74.30 долара. И двата сорта нараснаха с над 2% спрямо началото на седмицата, подпомогнати от сигналите за свиване на добивите от страна на ОПЕК и повишено търсене в Азия. Щатският долар остана в леко възходящ тренд – индексът DXY се търгува около 104.15 пункта, движен основно от повишения интерес към доларовите активи в контекста на геополитическа несигурност и колебания в азиатските валути.
Фокусът на инвеститорите днес ще бъде насочен към новите седмични данни за първоначалните молби за помощи при безработица в САЩ, които ще дадат сигнал дали забавянето на пазара на труда продължава. Очакванията са за ръст до 222 хиляди заявки, което би било най-високото ниво от три месеца. Освен това ще бъдат публикувани и данни за производителността и разходите за труд, които са важен индикатор за инфлационните очаквания в средносрочен план. Слаб отчет би могъл да повиши надеждите за по-ранно намаление на лихвите от страна на Фед, докато изненадващо силни числа ще налеят гориво в сценариите за задържане на лихвите за по-дълго. Същевременно докладът Beige Book ще осигури качествена картина на регионалната икономическа активност, което ще помогне за калибриране на очакванията преди предстоящото заседание на Федералния резерв следващата седмица.
В обобщение – днес е ден на внимателно наблюдение. Ако данните потвърдят отслабващ пазар на труда и забавяне на инфлационния натиск, вероятно ще видим подновен интерес към златото и технологичните акции. При изненадващо силни числа и ястребов Beige Book обаче, вероятен е натиск върху акциите и подновен интерес към долара. Пазарите остават зависими от всяка икономическа публикация, а краткосрочните движения ще се определят от риториката на централните банки и фискалните очаквания.
Брентът с най-големия си ръст от октомври, задържа се над 70 долара!
Сам Алтман: Напредъкът на китайските технологични компании е „забележителен“
Златото се връща над 5000 долара!
Финансирането на OpenAI е на път да надхвърли 100 млрд. долара
Щатските индекси с най-слаб старт спрямо световните индекси от 1995-та година!
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.18 | ▲0.11% |
| USDJPY | 154.89 | ▲0.13% |
| GBPUSD | 1.35 | ▲0.04% |
| USDCHF | 0.77 | ▲0.07% |
| USDCAD | 1.37 | ▼0.16% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 49 642.60 | ▼0.14% |
| S&P 500 | 6 883.62 | ▼0.16% |
| Nasdaq 100 | 24 910.80 | ▼0.22% |
| DAX 30 | 25 152.50 | ▼0.55% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 67 010.80 | ▲0.87% |
| Ethereum | 1 972.56 | ▲0.88% |
| Ripple | 1.42 | ▲0.26% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 65.86 | ▲1.31% |
| Петрол - брент | 70.57 | ▲1.31% |
| Злато | 4 999.46 | ▲0.49% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 552.38 | ▲0.80% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.84 | ▼0.08% |
| Germany Bund 10 Year | 129.15 | ▼0.09% |
| UK Long Gilt Future | 92.01 | ▼0.21% |