Инвестирането в AT&T (NYSE: T) през последните две десетилетия доведе до смесени резултати за дългосрочните инвеститори. Нека да разберем как би изглеждала инвестиция от $10 000 в AT&T днес, започвайки през юни 2004 г.
20-годишни резултати
Цената на акциите на AT&T не е показала значително поскъпване през последните 20 години. Вашата хипотетична инвестиция от $10 000 би струвала $9 752 днес. Това е отрицателна възвръщаемост, оставяйки ви с по-малко пари, отколкото сте инвестирали първоначално. В същото време SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEMKT: SPY) превърна същия залог от $10 000 в $48 180.
Но какво ще стане, ако също реинвестираш дивиденти в закупуване на повече акции по пътя? Плановете за реинвестиране на дивиденти (DRIPs) могат да бъдат инструменти, променящи играта в дългосрочен план, особено за щедрите платци на дивиденти като AT&T.
На тази база общата възвръщаемост на AT&T почти настигна фонда за проследяване на индекса S&P 500 през последните 20 години.
Общата възвръщаемост на AT&T, задвижвана от дивиденти, почти съвпадна с ръста на цените без дивиденти на S&P 500 през този период.
Дори увеличението на дивидентите не направи AT&T победител
Снимка: Istock
Ключовият извод тук е неоспоримата сила на дивидентите в дългосрочното инвестиране. Въпреки че представянето на цената на акциите на AT&T беше разочароващо, реинвестираните дивиденти значително повишават общата възвръщаемост.
Струва си да се отбележи, че този период е може би златна ера за AT&T, с възхода на повсеместните мобилни телефони, след това на смартфоните и последващите вълни от 3G, 4G и 5G надстройки. Въпреки тези попътни ветрове, увеличената възвръщаемост на дивидентите на AT&T не можа да се сравнява с печалбите без дивиденти на по-широкия пазар.
Истината обаче е, че инвеститорите може да са много по-добре с прост индексен фонд базиран на широкия индекс S&P 500, отколкото с този разочароващ телекомуникационен гигант.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.