Снимка: iStock
Главният изпълнителен директор на Tesla и собственик на Twitter Илон Мъск обяви, че недоразумението относно потенциалното премахване на Twitter от App Store на Apple Inc е разрешено след срещата му с главния изпълнителен директор на производителя на iPhone Тим Кук, пише "Ройтерс".
„Тим беше ясен, че Apple никога не е обмисляла да направи това“, каза в туит милиардерът, главен изпълнителен директор на Twitter и Tesla Inc.
В понеделник Мъск обвини Apple, че е заплашила да блокира Twitter от своя магазин за приложения, без да казва защо в поредица от туитове, в които също се казва, че е спряла да рекламира в платформата за социални медии.
Сред списъка с оплаквания, туитнати от Мъск в понеделник, беше таксата до 30%, която Apple начислява на разработчиците на софтуер за покупки в приложения, като Мъск публикува меме, в което се предполага, че е готов да „влезе във война“ с Apple, вместо да плаща комисионната.
В поредица от туитове Мъск обвини Apple, че потиска речта, като изисква приложенията в магазина си да спазват определени стандарти за съдържание и постави под въпрос дали компанията мрази или не свободата на словото в Америка. В един туит Мъск специално маркира Twitter акаунта на изпълнителния директор на Apple Тим Кук, питайки "Какво става тук?"
Според Мъск Apple е спряла по-голямата част от рекламата си в Twitter. Ако е вярно, Apple не е непременно сама в избора си да оттегли рекламите си в Twitter. Компании, вариращи от GM и VW до General Mills и Eli Lilly, или забавиха разходите за реклама в платформата, или спряха изцяло рекламата в социалната мрежа през седмиците след хаотичното поглъщане на Мъск.
Мъск продължи да твърди, че Apple налага „таен данък от 30%“ върху артикулите, които потребителите купуват чрез App Store. Политиката за таксите на App Store на Apple е публично известна от години. Също така беше обект на антитръстов иск, заведен от Epic срещу Apple през 2021 г.
Apple не е първата компания, с която Мъск се забърква след закупуването на Twitter за 44 милиарда долара през октомври. Според Financial Times той се е обърнал към редица рекламодатели и ги е критикувал, че са намалили рекламите си в социалната мрежа.
Атаките на Мъск срещу Apple също са опасен ход. Twitter се нуждае от Apple, за да гарантира, че услугите му са достъпни за повече от 1 милиард активни iOS устройства на производителя на хардуер. Без Apple, Twitter би претърпял значителна неуспех по отношение на наличните потребители.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Биткойнът продължи спада си
SpaceX струва повече от всяка компания в S&P 500. Започва ли новият FOMO балон на пазара?
Златото се насочва към седмична загуба
Доларът достигна най-високото си ниво от повече от година. Но дали този ръст не е прекомерен?
САЩ и Иран отложиха началото на ядрените преговори на фона на ново напрежение в Ливан
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.15 | ▲0.05% |
| USDJPY | 161.25 | ▼0.05% |
| GBPUSD | 1.32 | ▲0.30% |
| USDCHF | 0.81 | ▲0.07% |
| USDCAD | 1.41 | ▼0.01% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 51 978.90 | ▼0.06% |
| S&P 500 | 7 557.00 | ▼0.13% |
| Nasdaq 100 | 30 638.60 | ▼0.19% |
| DAX 30 | 25 306.20 | ▲0.30% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 62 306.30 | ▼0.93% |
| Ethereum | 1 688.48 | ▼1.21% |
| Ripple | 1.12 | ▼1.76% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 75.58 | ▲0.24% |
| Петрол - брент | 78.85 | ▼0.14% |
| Злато | 4 164.60 | ▼0.56% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 605.88 | ▼0.88% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 109.46 | ▼0.13% |
| Germany Bund 10 Year | 126.26 | ▼0.20% |
| UK Long Gilt Future | 88.60 | ▼0.78% |