Снимка: iStock
Майкъл Хартнет от Bank of America Corp. е поредният пазарен стратег, който препоръча китайските акции като най-добра покупка за 2023 г., пише "Блумбърг".
"Икономическото отваряне на Китай е настроено да стимулира акциите, тъй като домакинствата имат излишни спестявания", казват стратезите, водени от Хартнет, добавяйки, че прекратяването на ограниченията на Covid е повишило акциите в САЩ и други страни. Те също така препоръчаха продажбата на американски технологични акции сред техните топ 10 сделки за 2023 г.
Хартнет следва други на Уолстрийт, които наскоро се насочиха към Китай. Citigroup Inc. заяви, че обръщането на Пекин от Covid Zero, както и мерките за подкрепа за сектора на имотите, трябва да повишат печалбите на компаниите, докато Morgan Stanley повиши целите си за индексите на акциите на нацията.
Призивите идват на фона на рязко възстановяване на китайските акции, като индексът MSCI China се повиши с около 19% този месец, а индексът Hang Seng навлиза в бичи пазар след изненадващи промени в политиката от правителството на Китай. Въпреки това показателят на MSCI Inc. остава надолу с 33% тази година, като инвеститорите са отблъснати от строгите мерки срещу Covid и са предпазливи към визията на президента Си Дзинпин за пазарите.
Преди този месец китайските акции в Китай и Хонконг бяха отбелязали разпродажба от 6 трилиона долара, след пика си през февруари миналата година.
Стратезите на Bank of America също посочиха продажбата на американски технологични акции като една от най-добрите си сделки за 2023 г. Технологията все още е свръхпритежание, дори след спад от 28% за индекса Nasdaq 100 тази година, казаха те.
Тежките технологични компании – оценени на базата на потенциал за бъдещи печалби – ще пострадат, тъй като ерата на лесната парична политика приключи, като същевременно ще бъдат изправени пред рискове от повече регулации, според Хартнет.
Оценките на анализаторите също отразяват все по-негативната представа за американските технологии. Сега се очаква секторът да види свиване на печалбите през 2023 г., което е по-малко от очакванията за ръст на печалбата на акция от 3,8% в средата на октомври, според Джина Мартин Адамс, главен капиталов стратег в "Блумбърг". За общия S&P 500 анализаторите очакват ръст на печалбата от 3,1%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Доходността по американските държавни облигации се понижи
Европейските акции на път към най-лошото си представяне от шест години
Крипто срещу Уолстрийт: Битката за контрола върху пазара на акции тепърва започва
Защо капиталът напуска Европа и се насочва към САЩ през 2026 г.
Кои европейски компании ще се възстановят най-силно при край на войната?
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.15 | ▲0.40% |
| USDJPY | 159.44 | ▼0.26% |
| GBPUSD | 1.32 | ▲0.46% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.05% |
| USDCAD | 1.39 | ▲0.09% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 45 923.60 | ▲1.17% |
| S&P 500 | 6 453.62 | ▲1.30% |
| Nasdaq 100 | 23 369.80 | ▲1.46% |
| DAX 30 | 22 928.70 | ▲1.30% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 66 659.60 | ▼0.07% |
| Ethereum | 2 049.54 | ▲1.29% |
| Ripple | 1.31 | ▼0.53% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 103.34 | ▼2.81% |
| Петрол - брент | 107.60 | ▼1.12% |
| Злато | 4 570.07 | ▲1.32% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 609.78 | ▲0.42% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 111.00 | ▲0.22% |
| Germany Bund 10 Year | 125.34 | ▲0.27% |
| UK Long Gilt Future | 88.10 | ▲0.36% |