Английската централна банка (АЦБ) запази основния си лихвен процент без промяна, каквито бяха и очакванията на анализаторите, съобщи WBPonline.
Деветимата членове на комисията по парична политика са гласували единодушно да оставят лихвата на исторически ниското ниво от 0,5%. Иън Маккафърти, който подкрепяше повишение с 25 базисни пункта на всяко заседание между август 2015 г. и януари 2016 г., за четвърти пореден път се присъединява към останалите си колеги в комисията.
Припомняме, че на предишното си заседание банката очаквано остави ставките без промяна, но сигнализира, че е по-вероятно в бъдеще лихвите да се покачват, а не да се понижават, за да се върне инфлацията по устойчив път към целевото ниво от 2%.
Банката очаква потребителските цени да се върнат към целевото ниво от 2% в средата на 2018 г. Освен това предвид настоящите рискове около Brexit, дори и страната да остане членка на ЕС, едва ли ще има повишение на лихвените проценти преди 2018 г.
„С отшумяването на ефекта от спада в цените на петрола и хранителните продукти, инфлацията трябва да се повиши механично през идната година. Свръхкапацитетът се очаква да бъде елиминиран в началото на 2017 г., което ще увеличи натиска във възходяща посока при инфлацията", пише в доклада за инфлацията.
В доклада за инфлацията АЦБ изследва ефектите от медийния шум около Brexit върху различните класове активи. Най-видимият резултат от това е обезценяването на лирата с 9% от ноември до сега. Около половината от това обезценяване се дължи именно на несигурността около евентуално излизане на страната от ЕС.
„Повишената несигурност прави макроикономическите и финансови показатели по-малко информативни от обикновено", посочват икономистите от Английската централна банка.
„Предвид затрудненията да се идентифицират основните сигнали в икономическите данни Комисията реагира по-предпазливо от обикновено към данните преди референдума", пише в стенограмата от днешното заседание.
АЦБ понижи и прогнозите си за икономическия ръст в Обединеното кралство. Според икономистите БВП на Великобритания ще нарасне с 2% тази година, а не с 2,2% каквато беше предишната прогноза. Освен това са понижени и очакванията за 2017 г. - от 2,4% на 2,3%. Прогнозата за 2018 г. остава без промяна на ниво от 2,3% ръст на икономиката.
Всички прогнози в доклада на АЦБ от май са направени при презумпцията, че британците решат да останат в Европейския съюз на референдума на 23 юни.
Централните банкери предупреждават, че вот в подкрепа на излизането от съюза би променил както прогнозите за ръста на БВП и инфлацията, така и рамката на паричната политика. Потребителите може да отложат разходи, а компаниите да забавят решения за инвестиции, което пък вероятно ще увеличи безработицата. При подкрепа на Brexit АЦБ допуска и поевтиняване на лирата, при това рязко.
Комбинацията от тези ефекти може да доведе до по-слаб растеж и по-рязка инфлация, отколкото заложените прогнози в днешния доклад. Това от своя страна ще създаде дилема пред централните банкери, когато определят нивата на ливхените проценти.
„При такива обстоятелства банката ще е разкъсване между стабилизиране на инфлацията от една страна, и балансирането на ръста на БВП и заетостта, от друга", пише още в стенограмата на АЦБ.
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▼0.12% |
| USDJPY | 158.76 | ▲0.18% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.21% |
| USDCHF | 0.79 | ▲0.27% |
| USDCAD | 1.37 | ▲0.06% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 46 289.50 | ▼0.62% |
| S&P 500 | 6 604.12 | ▼0.61% |
| Nasdaq 100 | 24 296.40 | ▼0.64% |
| DAX 30 | 22 668.00 | ▼1.38% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 70 958.30 | ▲0.10% |
| Ethereum | 2 163.07 | ▲0.51% |
| Ripple | 1.42 | ▼0.97% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 91.63 | ▲2.49% |
| Петрол - брент | 98.96 | ▲2.97% |
| Злато | 4 384.05 | ▼1.22% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 588.38 | ▲0.14% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 110.52 | ▼0.32% |
| Germany Bund 10 Year | 125.28 | ▼0.25% |
| UK Long Gilt Future | 87.64 | ▼0.22% |