Развитите страни начело със САЩ правят всичко възможно, за да попречат на развиващите се пазари да променят архитектурата на глобалната икономика, така че тя да работи и за по-бедните, смята носителят на Нобеловата награда за икономика професор Джоузеф Стиглиц, цитиран от darikfinance.bg.
Той отбелязва, че за 13-те години, изминали от първата международна Конференция за финансиране на развитието, проведена в мексиканския град Монтерей през 2002 г., много неща са променени.
Тогава в света доминираше Г-7, но вече най-голямата в света икономика по паритет на покупателната способност е китайската, а спестяванията на китайците са с около 50% повече, отколкото тези в САЩ.
"През 2002 г. западните финансови институции се смятаха за вълшебници по въпросите на управление на рисковете и разпределението на капитала. Днес ние виждаме, че те се царе на манипулирането на пазарите и други спекулативни практики", коментира Стиглиц в The Project Syndicate.
Сега САЩ "блокират пътя" за постигането на пълноценно правно регулиране в сферата на международните дългове и финанси.
Украйна, Гърция и Аржентина са примери за провала на съществуващата система и за необходимостта от международна правна рамка за преструктуриране на суверенни дългове.
Преди няколко години, тогавашният директор на Фед, Бен Бернанке посочи, че в глобален мащаб има излишък от спестявания, а в същото време редица инвестиционните проекти с голямо социално значение страдат от липса на финансиране.
Джоузеф Стиглиц смята, че тази констатация е актуална и днес - световните пазари, чиято задача е ефективното посредничество при превръщането на спестяванията в инвестиции, неправилно разпределят капитала и създават допълнителни рискове.
Иронията се състои в това, че повечето инвестиционни проекти в развиващите се страни имат нуждата от дългосрочни инвестиции, а именно дългосрочни са по-голямата част от достъпните спестявания в личните сметки и в суверенните фондове.
Но късогледството на финансовите пазари се превръща в бариера за продуктивното използване на капитала.
"Когато Китай предложи създаването на Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, за да се преразпредели част от излишъците от глобални спестявания в посока на най-нуждаещите се от финансиране региони, САЩ се опитаха да саботират тази инициатива. Но Белият дом претърпя болезнено и много срамно поражение", категоричен е Стиглиц.
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.15 | ▲0.04% |
| USDJPY | 159.54 | ▲0.04% |
| GBPUSD | 1.32 | ▲0.07% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.06% |
| USDCAD | 1.39 | ▲0.05% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 46 663.50 | ▼0.17% |
| S&P 500 | 6 608.00 | ▼0.24% |
| Nasdaq 100 | 24 150.40 | ▼0.26% |
| DAX 30 | 23 374.40 | ▼0.56% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 67 005.70 | ▲0.19% |
| Ethereum | 2 062.72 | ▲0.30% |
| Ripple | 1.32 | ▲0.38% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 111.96 | ▲13.27% |
| Петрол - брент | 109.27 | ▲9.12% |
| Злато | 4 676.41 | ▼2.27% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 598.62 | ▲0.32% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 110.94 | ▼0.08% |
| Germany Bund 10 Year | 125.60 | ▼0.06% |
| UK Long Gilt Future | 88.62 | ▼0.17% |