Източник: www.darikfinance.bg
Преговорният процес за подписването на Трансатлантическо споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ противоречи на демократичните принципи.
Това констатира испанският икономист Сантяго Ниньо-Бесера в интервю за руска телевизия.
Той отбеляза, че всички досегашни ключови за ЕС преговорни процеси като Договорът за разширяването на ЕС, Маастрихсткият договор за създаването на единна европейска валута – са били прозрачни. Докато за трансатлантическото споразумение за свободна търговия "абсолютно нищо не се знае".
"Ако този договор е изгоден както за европейците, така и за американците, защо тогава условията му се държат в тайна", отбелязва Ниньо-Бесера.
Испанският икономист отбелязва още, че европейците нямат възможност за пряк демократичен контрол върху преговорите. Нито една петиция с искане да се даде основна информация за споразумението не е била разгледана, въпреки че бе събран необходимия брой подписи, конкретизира се той.
"Нямаме никакви възможности за пряк контрол върху преговорния процес, не може да проведем референдум и да изразим волята на гражданите на ЕС по този въпрос, който е толкова важен за цялата общност. Тези основания са достатъчни, за да се отмени подписването на споразумението", добавя Ниньо-Бесрра.
Представителят на Движението срещу Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорства (STOP TTIP) Майкъл Ефлър окачестви преговорния процес като "абсурден".
"Това е смешно. Европейската комисия не допуска на преговорите дори представители на Европейския парламент. Депутатите не могат да променят нито буква в споразумението, те трябва само да гласуват, когато преговорите приключат. Това изобщо не е демократично", обяснява Ефлър. Според него авторите на споразумението действат в интерес на "трансатлантическите корпорации", пренебрегвайки интересите на гражданите от ЕС.
По принцип въпросното партньорство цели да се разширят възможностите за взаимната търговия. Подписването на споразумението е предвидено за края на тази година. / РИА "Новости"/
ЕЦБ запази лихвите и повиши перспективите си за растеж в еврозоната
Германия с рекордна в историята си емисия облигации от 512 млрд. евро през 2026 г.
Джон Уилямс: Някои „технически фактори“ са изкривили показанията на инфлацията
Япония повишава основните лихвени проценти до най-високото ниво от 30 години
Тръмп: Следващият председател на Фед ще вярва много в по-ниските лихви
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▲0.03% |
| USDJPY | 157.66 | ▼0.05% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲0.04% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.01% |
| USDCAD | 1.38 | ▼0.06% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 48 558.50 | ▲0.26% |
| S&P 500 | 6 905.38 | ▲0.33% |
| Nasdaq 100 | 25 662.90 | ▲0.41% |
| DAX 30 | 24 441.50 | ▲0.59% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 88 452.00 | ▲0.15% |
| Ethereum | 2 999.45 | ▲0.78% |
| Ripple | 1.92 | ▼0.43% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 56.79 | ▲0.46% |
| Петрол - брент | 60.10 | ▲1.14% |
| Злато | 4 348.60 | ▲0.23% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 510.08 | ▲0.36% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.48 | ▼0.02% |
| Germany Bund 10 Year | 126.98 | ▼0.44% |
| UK Long Gilt Future | 90.78 | ▼0.59% |