Снимка: iStock
Stellantis (STLA) ще си партнира с китайския производител на батерии Contemporary Amperex Technology Co. или CATL, за да отвори фабрика за батерии за електромобили в Европа.
Автомобилният производител подписа необвързващ меморандум за разбирателство или MoU с CATL за локализиране на доставките на литиево-железни фосфатни батерии и клетки за захранване на производството на EV на автомобилния производител в Европа. Това идва след нов доклад на Goldman Sachs, който прогнозира, че цените на батериите за EV ще паднат с колосалните 40% до 2025 г.
Цените на батериите за електрически автомобили започнаха да се понижават след временно покачване заедно с инфлацията. И изглежда, че те се връщат по-бързо от очакваното, според нови данни на Goldman Sachs.
Революцията на електромобилите беше активирана от цените на литиевите батерии, които спаднаха значително в продължение на две десетилетия, но тенденцията беше прекъсната през последните няколко години, като цените всъщност се покачиха на фона на скока в цената на някои метали и общата инфлация.
Сега се връщаме към спад на цената и потенциално по-бърз такъв, според пазарните анализатори на американската инвестиционна банка. Goldman Sachs актуализира своята прогноза за цената на батерията и отбеляза, че цените започват да падат отново.
Goldman Sachs Research вече очаква цените на батериите да паднат до 99 долара за киловатчас (kWh) капацитет за съхранение до 2025 г. – 40% намаление спрямо 2022 г. (предишната прогноза беше за 33% спад).
Експертите на банката изчисляват, че почти половината от спада ще дойде от намаляващите цени на суровините за електромобили като литий, никел и кобалт. Сега се очаква цените на батериите да падат средно с 11% на година от 2023 до 2030 г., пише Никхил Бхандари, съръководител на Азиатско-тихоокеанските изследвания за природните ресурси и чистата енергия на Goldman Sachs Research, в доклада на екипа.
Фирмата смята, че през 2024 г. предстои особено голям спад на цените:
Важно е да се отбележи, че Goldman Sachs разглежда цената на ниво пакет, а не на ниво клетка.
На ниво пакет, цените варират значително в индустрията на EV, тъй като автомобилните производители имат много различни начини за производство на батерийни пакети.
„Намаляването на разходите за батерии може да доведе до по-конкурентно ценообразуване на електромобили, по-широко възприемане от потребителите и по-нататъшен растеж на общите адресируеми пазари за електромобили и батерии“, коментира още Бхандари.
Това трябва да направи следващите няколко години много интересни в автомобилната индустрия.
Още по темата:
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.14 | ▲0.04% |
| USDJPY | 163.18 | ▼0.01% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲0.03% |
| USDCHF | 0.81 | ▲0.05% |
| USDCAD | 1.41 | ▲0.01% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 406.00 | ▼0.03% |
| S&P 500 | 7 535.22 | ▼0.11% |
| Nasdaq 100 | 29 173.70 | ▼0.43% |
| DAX 30 | 25 150.30 | ▼0.07% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 66 015.40 | ▼0.75% |
| Ethereum | 1 923.68 | ▼0.24% |
| Ripple | 1.13 | ▼0.64% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 85.40 | ▲0.70% |
| Петрол - брент | 89.34 | ▲0.51% |
| Злато | 4 128.82 | ▲1.19% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 681.25 | ▲0.58% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 108.64 | ▲0.01% |
| Germany Bund 10 Year | 124.54 | ▼0.11% |
| UK Long Gilt Future | 86.56 | ▲0.12% |