Снимка: iStock
Китайската икономика набра скорост през последното тримесечие, тъй като потребителите увеличиха разходите за всичко - от ресторанти и алкохол до автомобили, компенсирайки съпротивлението от имотната криза и поставяйки целта за годишен растеж на Пекин доста постижима, пише "Блумбърг".
Брутният вътрешен продукт за трите месеца, приключили през септември, далеч надхвърли очакванията на икономистите - както на годишна база, така и на тримесечие - тъй като усилията на правителството за стимулиране изглежда пускат корени. Данните получиха тласък от огромния ръст на продажбите на дребно миналия месец, който отбеляза най-големия скок от май. Нивото на безработица е най-ниското от близо две години.
„В краткосрочен план поне едно нещо е ясно: растежът на Китай до голяма степен достигна дъното“, каза Джоу Хао, главен икономист в Guotai Junan International в Хонконг. „Въпреки че рискът от по-бавен растеж за следващата година остава на масата, краткосрочният икономически импулс поне разчисти част от облаците над икономиката.“
Данните от сряда бяха благодат за световната икономика и правителството на президента Си Дзинпин, което се нуждае от втората по големина икономика в света, за да изгради пара. Публикуването на данните за третото тримесечие от Националното статистическо бюро съвпадна с основната реч на Си Дзинпин на форума „Един пояс, един път“, където той искаше да подсили подписания си инвестиционен пакт за 1 трилион долара на фона на нарастващите насрещни ветрове, причинени от забавянето на нацията и геополитическото напрежение.
Нацията е „много уверена“, че може да постигне цел за годишен растеж от около 5% за 2023 г., каза заместник-ръководителят на Националното статистическо бюро Шенг Лайюн на брифинг в сряда, обсъждайки данните. БВП ще трябва да нарасне с повече от 4,4% през последните три месеца на годината, за да постигне тази цел.
Местните и световните пазари реагираха положително на данните. Юанът се засили с 0,2% както на офшорните, така и на офшорните пазари. Валутите на страни, чийто растеж е свързан с Китай - като Австралия, Тайланд и Южна Корея - също се повишиха. Метали, включително мед и алуминий, удължени печалби.
Hang Seng China Enterprises Index изтри ралито си след данните, а борсовите показатели на борсата останаха по-ниски за деня. Индикаторът на "Блумбърг" за акциите на китайските разработчици беше на път да достигне най-ниското си ниво от април 2009 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.14 | ▲0.15% |
USDJPY | 143.31 | ▲0.16% |
GBPUSD | 1.33 | ▼0.15% |
USDCHF | 0.82 | ▼0.24% |
USDCAD | 1.38 | ▲0.22% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 41 104.00 | ▼0.21% |
S&P 500 | 5 653.42 | ▼0.29% |
Nasdaq 100 | 19 975.60 | ▼0.42% |
DAX 30 | 23 344.50 | ▲0.13% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 952.40 | ▲0.16% |
Ethereum | 1 844.16 | ▲1.59% |
Ripple | 2.14 | ▼0.48% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 59.45 | ▼0.22% |
Петрол - брент | 62.43 | ▲0.64% |
Злато | 3 369.74 | ▼0.96% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 543.12 | ▲1.34% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 111.28 | ▲0.09% |
Germany Bund 10 Year | 131.16 | ▲0.15% |
UK Long Gilt Future | 93.24 | ▲0.40% |