Снимка: iStock
Изпълнителният директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон очаква рецесия в САЩ, тъй като стегнатият пазар на труда поддържа Федералния резерв в траектория на агресивно затягане на паричната политика, пише CNBC.
Говорейки на панел на конференцията Future Initiative Investment в Рияд, Саудитска Арабия във вторник, Соломон каза, че очаква икономическите условия „да се затегнат значително оттук нататък“ и прогнозира, че Фед ще продължи да повишава лихвените проценти, докато достигнат 4,5%-4,75% преди пауза.
„Но ако не видят реални промени – трудът все още е много, много ограничен, те очевидно просто си играят с търсенето, като затягат – но ако не видят реални промени в поведението, предполагам, че ще отидат по-далеч", каза той.
„И мисля, че като цяло, когато се окажете в икономически сценарий като този, в който е заложена инфлация, е много трудно да се излезе от него без истинско икономическо забавяне.“
Понастоящем лихвеният процент на Фед е насочен между 3%-3,25%, но политиците на Федералния комитет за отворения пазар сигнализираха, че ще са необходими допълнителни повишения, като инфлацията в САЩ все още е годишна 8,2% през септември.
Президентът на Федералния резерв на Филаделфия Патрик Харкър каза миналата седмица, че затягането на политиката на централната банка до момента е довело до „откровено разочароваща липса на напредък в ограничаването на инфлацията“, прогнозирайки, че лихвите ще трябва да се повишат „много над 4%“ до края на годината".
Междувременно Министерството на труда на САЩ отчете 10,1 милиона открити работни места през август, което показва, че търсенето на работници от страна на работодателите, макар и рязко да спада, остава исторически високо.
Политиците на централната банка се надяват, че охлаждането на пазара на труда ще доведе до по-нисък ръст на заплатите, който е най-висок от десетилетия и сигнализира, че инфлацията е залегнала в икономиката.
„Така че аз също съм на мнение, че вероятно имаме рецесия в САЩ. Мисля, че най-вероятно може да сме в рецесия в Европа и така докато стигнете до този момент, в който видите промяна – независимо дали е в пазара на труда, или търсенето – ще видите, че централните банки продължават да се движат по тази траектория“, добави Соломон.