Снимка: iStock
Европейската централна банка трябва да продължи напред с повишаването на лихвените проценти и намаляването на баланса си, за да гарантира, че инфлационните очаквания няма да отслабнат и да изискват по-агресивен политически отговор, според члена на Управителния съвет Йоахим Нагел, цитиран от "Блумбърг".
"Увеличаването на лихвените проценти трябва да продължи и след октомври", каза Нагел в кулоарите на годишните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон. Като се има предвид напрежението на енергийните пазари, съществуват „значителни рискове в посока нагоре“ за перспективите за инфлация, каза той, добавяйки, че цените в Германия вероятно ще се покачат с годишен темп над 7% през следващата година.
„Ще са необходими по-нататъшни увеличения на лихвените проценти, за да се върне инфлацията до 2% в средносрочен план – не само на срещата за паричната политика в края на октомври“, каза Нагел, който е и ръководител на Бундесбанк. „Размерът на стъпките на лихвените проценти и колко високо повишаваме лихвените проценти ще се определят във всеки случай от текущите данни и тяхното значение за перспективите за инфлация.“
Очаква се ЕЦБ да повиши депозитната си лихва с три четвърти от пункта по-късно този месец, като я доведе до 1,5%. Търговците залагат, че процентът в крайна сметка ще достигне 3%.
„Управителният съвет на ЕЦБ не трябва да се отпуска твърде рано“, каза Нагел, защото „колкото по-дълго инфлацията остава висока, толкова по-голям е рискът дългосрочните инфлационни очаквания да се покачат над целта на Евросистемата“.
„Ако инфлационните очаквания трябваше да се закотвят нагоре, лихвените проценти ще трябва да се повишат още по-бързо или по-високо и макроикономическите разходи за свеждане на инфлацията до желаното ниво също ще бъдат по-високи“, каза той. „Това е сценарий, който ние от Управителния съвет на ЕЦБ абсолютно искаме да предотвратим.“
Нагел твърди, че политиците също ще трябва да обмислят намаляването на портфейла от облигации на ЕЦБ от 5 трилиона евро (4,9 трилиона долара) и каза, че се е ангажирал да разгледа тази стъпка в Управителния съвет „своевременно“.
Обръщайки се към германската икономика, Нагел каза, че икономическото производство може да намалее „значително“ през четвъртото тримесечие и първите три месеца на 2023 г. Последните прогнози на МВФ предвиждат свиване от 0,3% през следващата година.