Снимка: iStock
Международният валутен фонд прогнозира, че глобалният растеж ще се забави до 2,7% през следващата година, с 0,2 процентни пункта по-малко от прогнозата му през юли, и очаква 2023 г. да се почувства като рецесия за милиони по света, пише CNBC.
Освен глобалната финансова криза и пика на пандемията от Covid-19, това е „най-слабият растеж от 2001 г.“, каза МВФ в своята Световна икономическа перспектива, публикувана във вторник. Прогнозата за БВП за тази година остава стабилна на 3,2%, което е по-малко от 6%, наблюдавани през 2021 г.
„Най-лошото тепърва предстои и за много хора 2023 г. ще се почувства като рецесия“, се казва в доклада, повтаряйки предупрежденията на ООН, Световната банка и много глобални изпълнителни директори.
Повече от една трета от световната икономика ще отчете две последователни тримесечия на отрицателен растеж, докато трите най-големи икономики - Съединените щати, Европейският съюз и Китай - ще продължат да се забавят, се казва в доклада.
„Следващата година ще бъде болезнена“, каза Пиер-Оливие Гуринша, главен икономист на МВФ, пред CNBC. „Ще има много забавяне и икономическа болка“, каза той.
В доклада си МВФ изложи три основни събития, които в момента възпрепятстват растежа: нахлуването на Русия в Украйна, кризата с разходите за живот и икономическото забавяне на Китай. Заедно те създават „нестабилен“ период от икономическа, геополитическа и екологична гледна точка.
"Войната в Украйна продължава да мощно дестабилизира глобалната икономика“, според доклада, като нейните въздействия причиняват „тежка“ енергийна криза в Европа, заедно с разрушения в самата Украйна.
Цената на природния газ се е увеличила повече от четири пъти от 2021 г. насам, тъй като сега Русия доставя по-малко от 20% от нивата от 2021 г. Цените на храните също се повишиха в резултат на конфликта.