В сила от 29.04.2025 г.
Приложение към чл. 7, ал. 2, т. 1
Минимални технически характеристики и пределни размери на средствата, до които се финансират високотехнологичните помощни средства в рамките на Инвестиция "Предоставяне на помощни средства на лица с трайни увреждания" по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България
Преносимо устройство с изкуствен интелект за хора със зрителни увреждания (незрящи или хора с частично зрение) - иновативна технология, базирана на силата на изкуственото зрение, комбиниран с новаторска технология за носене, четене на текст от всякакви повърхности, разпознаване на лица, продукти, банкноти, даване на информация за дата и час в реално време.
1. Преносимо устройство с изкуствен интелект за хора със зрителни увреждания Устройството трябва да е подходящо за ползване от лица с различни зрителни увреждания, незрящи или хора с частично зрение, без ограничение на възрастта, и да създава условия за връщане към независимостта, активно включване на пазара на труда и образователната система посредством възможността за самостоятелно изпълнение на съответните дейности и задачи без необходимостта от чужда асистентска подкрепа.
1.1. Устройството трябва да включва:
1.1.1. Подвижна помощна технология за носене, която да осигурява независимост, като позволява достъп до визуална информация (за идентифициране на текст, лица, продукти, цветове, дата и час и други), предавана звуково в реално време.
1.1.2. Съвместим софтуер, захранван с изкуствен интелект, позволяващ управление чрез сензори, глас жестове или бутони.
1.1.3. Компактен размер с тегло, подходящо за пренасяне и ползване. Да осигурява възможност устройството да бъде прикрепено към всеки чифт очила или ако е вградено в рамки на очила или шлем като неразделна част от тях, да позволява смяна на стъклата с тъмни, диоптрични и други.
1.1.4. Възможност за четене на текст (отпечатан или цифров) от всякакви повърхности и предаване на информацията в реално време (с вграден високоговорител).
1.1.5. Лесно активиране - чрез интуитивен жест - посочване с пръст, докосване на сензор или бутон.
1.1.6. Възможност за работа при намалена или липса на светлина.
1.1.7. Наличие на вградени LED светлини, за да работи и на тъмно.
1.1.8. Свързаност (USB, Bluetooth, Wi-Fi и др.), която да се позволява да поддържа връзка по всяко време.
1.1.9. Интегрирана камера с широко зрително поле, не по-малка от 7 мегапиксела, за да се улавя информацията, предавана чрез синтезирана реч в реално време.
1.1.10. Презареждаема батерия, която да издържа до 3 часа при редовна употреба.
1.1.11. Възможност за актуализации за сигурност и актуализации на функции минимум 24 месеца.
1.1.12. Възможност за ползване от лица без ограничение на възрастта.
1.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 1 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на преносимо устройство с изкуствен интелект за хора със зрителни увреждания следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
1.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 1, е 9550 лева с включен данък върху добавената стойност (ДДС).
1.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 1, е 2870 лева.
Хардуер и софтуер за компютърни потребители с увредено зрение (електронни четци)/преносими четящи устройства със софтуер с набор от специално създадени приложения за изпълняване на действия за създаване на гласови или текстови бележки, слушане на аудиосъдържание и други.
Видове устройства:
2. Преносима четяща машина с опция за оптично разпознаване на символи и говор на български език
2.1. Устройството трябва да включва:
2.1.1. Технология за конвертиране на печатен текст в текстов файл, която да позволява конвертиране на различни видове документи (сканирани хартиени документи, файлове или изображения) и автоматизирано извличане на данни от печатен или писмен текст/от сканиран документ или файл с изображение и преобразуването му в текст, в т.ч. разпознаване на страница и разделяне на страница на елементи, и персонализиране на вида и размера на шрифта, цвят и разстояние между буквите.
2.1.2. Възможност за преносимост на сканирането и четенето в реално време.
2.1.3. Преносима специализирана камера за снимане на документите и текст от хартиен носител с възможност за работа при намалена или липса на светлина (наличие на вградени LED светлини).
2.1.4. Компактен размер с леко тегло (общото тегло да е по-малко от 2 кг).
2.1.5. Съвместимост с операционни системи Windows 10 (32 bit/64 bit)/Windows 11 (32 bit/64 bit) или други.
2.1.6. Възможност за връзка с преносими компютри чрез стандартен интерфейс - USB/Bluetooth.
2.1.7. Окомплектован със съвместим софтуер, поддържащ български език, за оптично разпознаване на символи, и достъпен за екранните четци за търсене, редактиране и съхранение на текстове.
2.1.8. Възможност за актуализации на софтуера минимум 24 месеца.
2.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 2 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на преносима четяща машина с опция за оптично разпознаване на символи и говор на български език следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
2.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 2 е 3936 лева с включен ДДС.
2.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 2 е 790 лв.
3. Електронен четец (за персонален компютър) - софтуер за компютърни потребители с увредено зрение, които не могат да виждат съдържанието на екрана и да навигират с мишка.
3.1. Софтуерът трябва да включва:
3.1.1. Поддръжка на работа чрез синтезатори на реч на български език.
3.1.2. Гласови инструкции по време на инсталиране.
3.1.3. Работа с Microsoft Office, браузърите Google Chrome, Mozilla Firefox и други приложения.
3.1.4. Съвместим е с операционни системи Windows 10 (32 bit/64 bit)/Windows 11 (32 bit/64 bit) или други.
3.1.5. С възможност за бързо четене и за достъп до изображения чрез механизъм за разпознаване на текст OCR функции (оптично разпознаване на символи).
3.1.6. Съвместим със софтуера за екранно увеличение.
3.1.7. Наличие на подходящ скриптов език, за да се приспособи всяко приложение към нуждите на потребителя.
3.1.8. Драйвъри за всички най-разпространени брайлови дисплеи.
3.1.9. Възможност за синтезиране на реч от написан текст и да поддържа различни текстови формати.
3.1.10. Четене и редактиране на текстове, да избира команди от менюта, да работи с диалогови прозорци в различни програми.
3.1.11. Възможност за използване със сензорни екрани (touch screens) и жестове.
3.1.12. Възможност за използване със звукова карта, съвместима с Windows или други операционни системи (в зависимост от потребностите на кандидат-ползвателя).
3.1.13. Възможност за предоставяне и лицензиране онлайн през интернет с активационен ключ или на диск с активационен код на екранния четец.
3.1.14. Възможност за актуализации на софтуера минимум 24 месеца.
3.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 3 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на електронен четец (за персонален компютър) следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
3.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 3, е 2016 лева с включен ДДС.
3.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 3, е 405 лв.
4. Преносим видео увеличител (електронна лупа)
4.1. Устройството трябва да включва:
4.1.1. Преносимо устройство за заснемане и визуализиране на текст, което да изобразява, обработва и разпознава документ, който се показва на дисплея.
4.1.2. Стоп-кадър.
4.1.3. Тактилни бутони.
4.1.4. Режим за гледане надалеч.
4.1.5. Увеличение: от 2,5 и повече.
4.1.6. Режими на дисплея: пълноцветен и поне 10 цветни режима с висок контраст.
4.1.7. Разделителна способност на екрана: не по-малко от 1280 на 720 пиксела.
4.1.8. Компактен размер с леко тегло и с размер на екрана не по-малко от 5 инча.
4.1.9. Интегрирана камера с широко зрително поле за обхващане на максимално количество текст наведнъж (не по-малко от 12 мегапиксела) и с висока разделителна способност, осигуряваща високо детайлни изображения (HD) и ярък текст, които да се възприемат при различни нива на увеличение.
4.1.10. Възможност за автоматично и ръчно фокусиране.
4.1.11. Възможност за бърза навигация в текст/изображения.
4.1.12. Линия за четене и маски: регулируеми хоризонтална/вертикална линия за четене и маски.
4.1.13. Вградено LED осветление.
4.1.14. С възможност за свързване към телевизор/монитор.
4.1.15. С възможност за свързване към компютър чрез USB кабел.
4.1.16. Живот на батерията (акумулаторна) минимум 3 часа непрекъсната употреба.
4.1.17. Възможност за актуализации на софтуера минимум 24 месеца.
4.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 4 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на преносим видео увеличител (електронна лупа) следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
4.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 4, е 3984 лева с включен ДДС.
4.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 4, е 800 лв.
5. Екранна лупа (за персонален компютър)
Специализиран софтуер за екранно увеличение, специално предназначен за потребители с намалено зрение. Софтуерът следва да предлага широка гама от степени за екранно увеличение на всички елементи, които могат да се видят на екрана на компютъра, в т.ч. да увеличава и намалява мащаба, използвайки степените на мащабиране, да увеличава и разширява елементите на екрана и да изговаря всичко, което потребителят пише (менютата на програмите, командите и др.), с автоматичен прочит на документи (уебстраници, имейли и др.).
5.1. Софтуерът трябва да включва:
5.1.1. Възможност за персонализиран набор от дефинирани от потребителя степени на мащабиране за увеличаване и намаляване на мащаба.
5.1.2. Съвместимост с операционни системи Windows 10 (32 bit/64 bit)/Windows 11 (32 bit/64 bit) или други.
5.1.3. Видео/графична карта (с възможност за работа и с вградена графична карта).
5.1.4. Възможност за предоставяне и лицензиране онлайн през интернет с активационен ключ или на диск с активационен код.
5.1.5. Възможност за актуализации на софтуера минимум 24 месеца.
5.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 5 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на екранна лупа (за персонален компютър) следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
5.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 5, е 1954 лева с включен ДДС.
5.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 5, е 394 лв.
6. Диктофон с речев съпровод
6.1. Устройството трябва да включва следните хардуерни и софтуерни изисквания:
6.1.1. Вграден високоговорител и вградена или сменяема акумулаторна батерия (минимум 10 часа постоянна работа) с възможност за звукозапис и по време на зареждане, съответно от висококачествен дигитален звук, който се прехвърля лесно на компютър, лаптоп или друго устройство.
6.1.2. Добре изразени релефни бутони за управление.
6.1.3. Стандартен интерфейс (3,5 мм жак) за връзка с външни говорители/слушалки и външен микрофон.
6.1.4. Стандартен USB интерфейс за връзка с компютър за прехвърляне на файлове и данни.
6.1.5. Компактен размер с леко тегло (в зависимост от потребностите на кандидат-ползвателя).
6.1.6. Гласово активиране, възпроизвеждане с различна скорост и маркиране на моменти от записа.
6.1.7. Озвучени менюта на български език (при навигация глас прочита съответната опция от менюто).
6.1.8. Поддържани аудиоформати при звукозапис: MP3, WAV и други.
6.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 6 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на диктофон с речев съпровод следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
6.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 6, е 564 лева с включен ДДС.
6.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 6, е 114 лв.
7. Сканиращо устройство и софтуер за разпознаване на текст
7.1. Устройството трябва да включва следните хардуерни и софтуерни изисквания:
7.1.1. Плосък скенер за сканиране на документи.
7.1.2. Софтуер за оптично разпознаване на символи, поддържащ български език, достъпен за екранните четци.
7.1.3. Хардуер и софтуер, съвместим с операционни системи Windows 10 (32 bit/64 bit)/Windows 11 (32 bit/64 bit) или други операционни системи (в зависимост от потребностите на кандидат-ползвателя).
7.1.4. Възможност за връзка с компютър чрез стандартен интерфейс - USB/Bluetooth.
7.1.5. Възможност за актуализации на софтуера минимум 24 месеца.
7.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 7 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на сканиращо устройство и софтуер за разпознаване на текст следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
7.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 7, е 714 лева с включен ДДС.
7.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 7, е 144 лв.
8. Умно устройство за улесняване на придвижването и мобилността
8.1. Устройството трябва да включва следните хардуерни и софтуерни изисквания:
8.1.1. Тип смарт бял бастун за безопасно и ефективно придвижване.
8.1.2. Сензори за близост или за околното пространство с възможност за монтаж на бял бастун, даващи възможност за ориентация и избягване на препятствия.
8.1.3. Специализирани софтуерни приложения, асистиращи придвижването.
8.1.4. Наличие на сензори за навигация, вградени високоговорители с микрофон.
8.1.5. Възможност за синхронизиране на устройството с други устройства и сензори, които алармират потребителя чрез вибрации, когато наблизо има препятствия над нивото на гърдите.
8.1.6. Възможност за използване на гласова помощ.
8.1.7. Възможност за ползване от лица с персонален контрол без ограничение.
8.1.8. Възможност за актуализации на софтуера минимум 24 месеца.
8.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 8 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на умно устройство за улесняване на придвижването и мобилността следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
8.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 8, е 2027 лева с включен ДДС.
8.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 8, е 407 лв.
9. Преносим брайлов компютър с включени екранен четец/екранен увеличител
9.1. Устройството трябва да включва следните хардуерни и софтуерни изисквания:
9.1.1. Операционна система: да поддържа Windows 10 или еквивалент.
9.1.2. Брайл режими: да подържа четене и писане.
9.1.3. Режими: автономен и самостоятелен като брайлов дисплей:
9.1.3.1 брайлов дисплей за външни устройства;
9.1.3.2 пълноправен персонален компютър.
9.1.4. Брайлов дисплей: 40 клетки, 8-dots refreshable и навигационни клавиши (или 32 брайлови клетки в зависимост от потребностите на кандидат-ползвателя).
9.1.5. Клавиатура: 8 брайл клавиша и space клавиш.
9.1.6. Функционални клавиши: Pan left/right, два джойстика, thumb клавиши.
9.1.7. Процесор: Intel core i3, 10-а генерация или друг (в зависимост от потребностите на кандидат-ползвателя).
9.1.8. RAM: 8 GB DDR4, разширяема до 64 GB или друга (в зависимост от потребностите на кандидат-ползвателя).
9.1.9. Дисково пространство: SSD, NVME 480 GB или повече, разширяемо до 2 TB или повече (в зависимост от потребностите на кандидат-ползвателя);
9.1.10. Свързаност: Wi-Fi , 5 GHz, Bluetooth.
9.1.11. Портове: HDMI, USB-A Host port, USB Тип C Host, USB Тип C Device.
9.1.12. Мултимедия: вградени стереоговорители и микрофон, 3,5 мм жак за слушалки с микрофон.
9.1.13. Режим брайлов дисплей: да позволява ползване с компютър, телефон, таблет, съвместим с PC, Mac, iPhone, iPad, андроид устройства или еквивалентни с изброените (съобразно потребността на кандидат-ползвателя).
9.1.14. Свързаност в режим брайлов дисплей: USB, Bluetooth.
9.1.15. Поддържани Screen Reader софтуери: NVDA, JAWS, SuperNova, Window-Eyes, COBRA.
9.1.16. Порт за зареждане: DCIN и USB Тип C PD 3.0.
9.1.17. Тегло: 1,6 kg или по-леко.
9.1.18. Размер: 32 ? 19 ? 5 см или по-малък.
9.1.19. Батерия: презареждаема, литиева, като:
9.1.19.1. автономност на батерия в режим брайлов компютър: 8 часа;
9.1.19.2. автономност на батерия в режим брайлов дисплей: 56 часа.
9.1.20. Калъф: износоустойчив, специализиран за устройството.
9.1.21. 24 месеца гаранционен срок.
9.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 9 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на преносим брайлов компютър с включени екранен четец/екранен увеличител следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
9.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 9, е 14 730 лева с включен ДДС.
9.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 9, е 5900 лв.
10. Брайлов дисплей
10.1. Устройството трябва да включва следните хардуерни и софтуерни изисквания:
10.1.1. Съвместимост: свързване и работа с PC и Mac и с мобилни устройства.
10.1.2. Ергономия: наличие на навигационни клавиши и брайлова клавиатура за въвеждане на текст.
10.1.3. Свързаност: свързване и захранване през един USB порт и Bluetooth връзка, както и да поддържа едновременно свързване на 2 или повече устройства с брайловия дисплей.
10.1.4. Брайлов дисплей: 40 клетки, 8-dots refreshable.
10.1.5. Функционални клавиши: да включва pan left/right и thumb клавиши и осемточкова брайлова клавиатура за въвеждане.
10.1.6. Поддържани устройства: смартфони андроид, iPhone; таблети андроид, iPad, PC Windows, Mac OS или еквивалентни (съобразно потребността на кандидат-ползвателя).
10.1.7. Поддържани Screen Reader софтуери за комбиниран достъп с реч и брайл: NVDA, JAWS, TalkBack, Voice over, SuperNova, Window-Eyes, COBRA и други, съобразно потребностите на кандидат-ползвателя.
10.1.8. Наличие на вътрешна памет или слот за MicroSD карта.
10.1.9. Калъф: износоустойчив, специализиран за устройството.
10.1.10. Размер: 40 ? 12 ? 3 см или по-малък.
10.1.11. Вградена батерия.
10.1.12. 24 месеца гаранционен срок.
10.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 10 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на брайлов дисплей следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
10.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 10, е 6306 лева с включен ДДС.
10.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 10, е 1900 лв.
Устройства за взаимодействие с компютър с поглед и контрол с поглед на целия компютър/специализиран софтуер за допълваща и алтернативна комуникация
Това са високотехнологични средства за допълваща и алтернативна комуникация, насочени към потребители, които не могат да използват ръцете си за работа на компютър, имат затруднения в говора, зрителни увреждания и др.
Типове системи:
11. Високотехнологична система за контрол на компютър с поглед и софтуер за допълваща и алтернативна комуникация (за потребители с нарушена фина моторика на ръцете и с нарушения или липса на функционална реч) - интегрирано устройство.
11.1. Системата трябва да бъде предназначена за хора с двигателни нарушения и нарушения на говора и включва:
11.1.1. Интегрирано устройство с потребителска операционна система с вградено устройство за контрол на компютър с поглед, подходящо за използване на закрито и открито, мощни високоговорители, втори екран, възможност за контрол чрез инфрачервена светлина на устройства от обкръжаващата среда.
11.1.2. Софтуер за контрол на компютър с поглед, позволяващ прецизен контрол и избор дори и на малки елементи от интерфейса.
11.1.3. Софтуер за допълваща и алтернативна комуникация, позволяващ комуникация чрез графични символи и текст и превръщането им в синтезирана реч.
11.1.4. Позиционираща стойка за под - при необходимост.
11.1.5. Позиционираща стойка за инвалидна количка - при необходимост.
11.1.6. Интегрираното устройство да е с потребителска операционна система с вградено устройство за контрол на компютър с поглед.
11.1.6.1.Показателите на устройството трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
11.1.6.1.1. Екран: |
мин. 13.3'' |
11.1.6.1.2. Резолюция на екрана: |
1920 ? 1080 |
11.1.6.1.3. Проследяване на погледа: |
Вградено устройство за проследяване на погледа |
11.1.6.1.4. Среда на използване: |
Оптимизирано за използване при различни условия на осветеност, дори и на открито (навън, при наличие на слънчева светлина) |
11.1.6.1.5. Технология на тъчекрана: |
Проекционно капацитивен, 10-точков мулти тъчскрийн, устойчиво на издраскване покритие |
11.1.6.1.6. Втори екран: |
Поне 480 ? 128 pixels |
11.1.6.1.7. Тегло: |
До 2,3 кг |
11.1.6.1.8. Високоговорители: |
Поне 2 ? 10 W |
11.1.6.1.9. Микрофон: |
1 |
11.1.6.1.10. Портове: |
Поне 2 ? USB 3.0
Поне 2 ? 3.5 Switch Connector Interface Поне 1 ? 3,5 мм Headphone Jack |
11.1.6.1.11. Физически бутони: |
Бутон за включване/изключване
Бутони за усилване и намаляване на звука
Поне 2 програмируеми бутона |
11.1.6.1.12. WLAN (опция): |
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
11.1.6.1.13. Интерфейс: |
Поне Bluetooth 4.1 |
11.1.6.1.14. IR Remote Control: |
IR и софтуер за контрол на устройства от обкръжаващата среда, напр. телевизор или климатик, чрез инфрачервени лъчи |
11.1.6.1.15. Камери: |
Потребителска камера (задна) поне 8 MP AF,
уебкамера (предна) поне 2 MP FF |
11.1.6.1.16. Операционна система: |
Последна или предпоследна версия на потребителска операционна система (инсталирана, с включен лиценз) |
11.1.6.1.17. Процесор: |
Мин. 7-о поколение Intel Core i5 или еквивалентен |
11.1.6.1.18. RAM: |
Поне 8 GB LPDDR4 |
11.1.6.1.19. Памет: |
Поне 256 GB SATA based SSD |
11.1.6.1.20. Батерия/ издръжливост: |
Поне 6 часа |
11.1.6.1.21. Стойка за маса: |
Вградена или отделна |
11.1.6.1.22. Чанта: |
Да |
11.1.6.2. С модул за проследяване на погледа, показателите на който трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
11.1.6.2.1. Честота на получаване на данни от проследяване на погледа: |
Поне 130 Hz |
11.1.6.2.2. Честота на запис на данни от проследяване на погледа: |
Поне 30 Hz |
11.1.6.2.3. Допустимо разстояние на потребителя от екрана: |
50 - 95 см |
11.1.6.2.4. Област на проследяване (област на допустими движения): |
Поне 35 ? 35 см |
11.1.6.2.5. Среда на използване: |
В затворени помещения и на открито |
11.1.6.2.6. Използване навън: |
Да |
11.1.6.3. Със софтуер за контрол на компютър с поглед (софтуерът за контрол на компютъра чрез поглед е предназначен за хора, които имат затруднения с фината моторика на ръцете, но искат да имат пълен и независим достъп до компютър), който, както следва:
11.1.6.3.1. Позволява контрол на целия компютър;
11.1.6.3.2. Контролът се осъществява с насочване и задържане на погледа без нужда да се използват ръце;
11.1.6.3.3. Възможност за осъществяване на всички функции на мишката (ляв клик, двоен клик, десен клик, хващане и пускане, скрол);
11.1.6.3.4. Прецизен избор дори и на най-малките елементи (при нужда може да се използва уголемяване на екрана);
11.1.6.3.5. Кръгово разположение на менюто за лесна употреба, минимизираща натоварването на очите;
11.1.6.3.6. Вградена клавиатура на български език с предсказване на български език;
11.1.6.3.7. Възможност за лесен преход между клавиатури на различни езици;
11.1.6.3.8. Персонализация на настройките според индивидуалните нужди и предпочитания;
11.1.6.3.9. Различни режими на употреба - пълен и опростен;
11.1.6.3.10. Лесен достъп до функции, като копиране, поставяне, изрязване;
11.1.6.3.11. Лесен достъп до всички отворени и често използвани приложения на компютъра.
11.1.6.4. Със софтуер за допълваща и алтернативна комуникация чрез символи и текст, позволяващ комуникация през целия живот на потребители с комуникационни затруднения. Да включва модули за различни нива на комуникация, които могат да бъдат комбинирани в зависимост от нуждите на потребителя, като:
11.1.6.4.1. Комуникация чрез снимки;
11.1.6.4.2. Комуникация чрез графични символи;
11.1.6.4.3. Комуникация чрез текст;
11.1.6.4.4. Приложения за по-лесно използване на компютъра, интернет, социалните мрежи и др.;
11.1.6.4.5. Символите или текстовете се прочитат със софтуер за синтезирана реч на български език;
11.1.6.4.6. Всички конкретни приложения и модули могат да бъдат персонализирани според нуждите на потребителя;
11.1.6.4.7. Възможност за създаване на нови приложения за комуникация, отговарящи на индивидуалните потребности;
11.1.6.4.8. Голям брой готови набори от примерни приложения и страници на български език, които могат да бъдат използвани за персонализация спрямо нуждите на потребителя;
11.1.6.4.9. Няколко съвременни символни системи, съдържащи десетки хиляди графични символи, съответстващи на думите в езика;
11.1.6.4.10. Специализирани екранни клавиатури с предсказване на думи и фрази, възможност за различна подредба на азбуката;
11.1.6.4.11. Възможност за използването чрез устройства за алтернативен достъп до компютър - контрол с поглед, сканиране и суич, задържане на мишката.
11.1.6.5. С позиционираща стойка за под, при необходимост, която да позиционира система за контрол с поглед над легла, столове или пред инвалидни колички:
11.1.6.5.1. Позициониране: на пода;
11.1.6.5.2. Височина: регулируема височина в диапазона 1100 - 1700 мм;
11.1.6.5.3. Рамена: поне 2 регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
11.1.6.5.4. Планка за монтиране на интегрирано устройство за контрол с поглед;
11.1.6.5.5. Максимално натоварване: поне 5 кг.
11.1.6.6. С позиционираща стойка за инвалидна количка, при необходимост, за позициониране на системи за контрол с поглед за инвалидни колички:
11.1.6.6.1. Позициониране: за инвалидната количка;
11.1.6.6.2. Рамена: 3 регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
11.1.6.6.3. Планка за монтиране на интегрирано устройство за контрол с поглед;
11.1.6.6.4. Максимално натоварване: поне 5 кг.
11.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 11 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на високотехнологична система за контрол на компютър с поглед и софтуер за допълваща и алтернативна комуникация - интегрирано устройство, следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
11.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 11, е 35 928 лева с включен ДДС.
11.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 11, е 16 200 лева.
12. Високотехнологична система за контрол на компютър с поглед и софтуер за допълваща и алтернативна комуникация (за потребители с нарушена фина моторика на ръцете и с нарушения или липса на функционална реч) - с таблет.
12.1. Системата трябва да бъде предназначена за хора с двигателни нарушения и нарушения на говора и да включва:
12.1.1. Таблет с потребителска операционна система.
12.1.2. Устройство за контрол с поглед.
12.1.3. Скоба за задържане на устройството за контрол с поглед към таблета.
12.1.4. Софтуер за контрол на компютър с поглед, позволяващ прецизен контрол и избор дори и на малки елементи от интерфейса.
12.1.5. Софтуер за допълваща и алтернативна комуникация, позволяващ комуникация чрез графични символи и текст и превръщането им в синтезирана реч.
12.1.7. Позиционираща стойка за под - при необходимост.
12.1.8. Позиционираща стойка за инвалидна количка - при необходимост.
12.1.9. Таблетът за системата трябва да бъде предназначен за хора с двигателни нарушения и нарушения на говора.
12.1.9.1. Показателите на устройството трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
12.1.9.1.1. Дисплей: |
Мин. 12.3'' |
12.1.9.1.2. Среда на използване: |
В затворени помещения |
12.1.9.1.3. Тегло: |
Макс. 1.2 кг |
12.1.9.1.4. Операционна система: |
Последна или предпоследна версия на потребителска операционна система (инсталирана, с включен лиценз) |
12.1.9.1.5. Процесор: |
2 GHz или по-бърз, мин. 6-о поколение Intel Core i5 или еквивалентен AMD 64-bit |
12.1.9.1.6. RAM: |
Мин. 8 GB |
12.1.9.1.7. Памет: |
Мин. 128 GB SSD |
12.1.9.2. С устройство за контрол с поглед за използване на закрито и открито, което трябва да отговаря на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
12.1.9.2.1. Процесор за данни от проследяване на погледа: |
Вграден |
12.1.9.2.2. Размер: |
Maкс. 300 ? 20 ? 10 мм |
12.1.9.2.3. Тегло: |
Под 100 грама |
12.1.9.2.4. Интерфейс за включване в таблет/компютър: |
USB-C, USB-A |
12.1.9.2.5. Допустим размер на екрана, на който ще се използва: |
До 27'' |
12.1.9.2.6. Честота на получаване на данни от проследяване на погледа: |
Мин. 100 Hz |
12.1.9.2.7. Честота на запис на данни от проследяване на погледа: |
Мин. 30 Hz |
12.1.9.2.8. Допустимо разстояние на потребителя от екрана: |
50 - 95 см |
12.1.9.2.9. Област на проследяване (област на допустими движения): |
Поне 35 ? 35 см |
12.1.9.2.10. Среда на използване: |
В затворени помещения и на открито |
12.1.9.2.11. Използване навън: |
Да |
12.1.9.2.12. Скоба за закрепване на устройство за контрол с поглед към таблет с размер на екрана до 13'': |
Да |
12.1.9.3. Със софтуер за контрол на компютър с поглед, предназначен за хора, които имат затруднения с фината моторика на ръцете, но искат да имат пълен и независим достъп до компютър, както следва:
12.1.9.3.1. Позволява контрол на целия компютър само с поглед;
12.1.9.3.2. Контролът се осъществява с насочване и задържане на погледа без нужда да се използват ръце;
12.1.9.3.3. Възможност за осъществяване на всички функции на мишката (ляв клик, двоен клик, десен клик, хващане и пускане, скрол);
12.1.9.3.4. Прецизен избор дори и на най-малките елементи (при нужда може да се използва уголемяване на екрана);
12.1.9.3.5. Кръгово разположение на менюто за лесна употреба, минимизираща натоварването на очите;
12.1.9.3.6. Вградена клавиатура на български език с предсказване на български език;
12.1.9.3.7. Възможност за лесен преход между клавиатури на различни езици;
12.1.9.3.8. Персонализация на настройките според индивидуалните нужди и предпочитания;
12.1.9.3.9. Различни режими на употреба - пълен и опростен;
12.1.9.3.10. Лесен достъп до функции, като копиране, поставяне и изрязване;
12.1.9.3.11. Лесен достъп до всички отворени и често използвани приложения на компютъра.
12.1.9.4. Софтуерът за допълваща и алтернативна комуникация чрез символи и текст да позволява комуникация през целия живот на потребители с комуникационни затруднения, да включва модули за различни нива на комуникация, които могат да бъдат комбинирани в зависимост от нуждите на потребителя, както следва:
12.1.9.4.1. Комуникация чрез снимки;
12.1.9.4.2. Комуникация чрез графични символи;
12.1.9.4.3. Комуникация чрез текст;
12.1.9.4.4. Приложения за по-лесно използване на компютъра, интернет, социалните мрежи и др.;
12.1.9.4.5. Символите или текстовете се прочитат със софтуер за синтезирана реч на български език;
12.1.9.4.6. Всички конкретни приложения и модули могат да бъдат персонализирани според нуждите на потребителя;
12.1.9.4.7. Възможност за създаване на нови приложения за комуникация, отговарящи на индивидуалните потребности;
12.1.9.4.8. Голям брой готови набори от примерни приложения и страници на български език, които могат да бъдат използвани за персонализация спрямо нуждите на потребителя;
12.1.9.4.9. Няколко съвременни символни системи, съдържащи десетки хиляди графични символи, съответстващи на думите в езика;
12.1.9.4.10. Специализирани екранни клавиатури с предсказване на думи и фрази, възможност за различна подредба на азбуката;
12.1.9.4.11. Възможност за използване чрез устройства за алтернативен достъп до компютър - контрол с поглед, сканиране и суич, задържане на мишката.
12.1.9.5. С позиционираща стойка за под, при необходимост, която да позиционира леки системи за контрол с поглед над легла, столове или пред инвалидни колички, както следва:
12.1.9.5.1. Позициониране: на пода;
12.1.9.5.2. Височина: 900 - 1200 мм;
12.1.9.5.3. Рамена: поне 2 регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
12.1.9.5.4. Възможност за закрепване на система за контрол с поглед;
12.1.9.5.5. Максимално натоварване: поне 2 кг.
12.1.9.6. С позиционираща стойка за инвалидна количка, при необходимост, за позициониране на системи за контрол с поглед за инвалидни колички, както следва:
12.1.9.6.1. Позициониране: за инвалидната количка;
12.1.9.6.2. Рамена: 3 регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
12.1.9.6.3. Възможност за закрепване на система за контрол с поглед;
12.1.9.6.4. Максимално натоварване: поне 2 кг.
12.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 12 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на високотехнологична система за контрол на компютър с поглед и софтуер за допълваща и алтернативна комуникация - с таблет, следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
12.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 12, е 13 524 лева с включен ДДС.
12.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 12, е 5424 лева.
13. Високотехнологична система за контрол на компютър с поглед (за потребители с нарушена фина моторика, без нарушения на говора) - интегрирано устройство.
13.1. Системата трябва да бъде предназначена за хора с двигателни нарушения без нарушения на говора и да включва:
13.1.1. Интегрирано устройство с потребителска операционна система с вградено устройство за контрол на компютър с поглед, подходящо за използване на закрито и открито, мощни високоговорители, втори екран, възможност за контрол чрез инфрачервена светлина на устройства от обкръжаващата среда.
13.1.2. Софтуер за контрол на компютър с поглед, позволяващ прецизен контрол и избор дори и на малки елементи от интерфейса.
13.1.3. Позиционираща стойка за под - при необходимост.
13.1.4. Позиционираща стойка за инвалидна количка - при необходимост.
13.1.5. Потребителска операционна система с вградено устройство за контрол на компютър с поглед, както следва:
13.1.5.1. Показателите на интегрираното устройство трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
13.1.5.1.1. Екран: |
Мин. 13.3'' |
13.1.5.1.2. Резолюция на екрана: |
1920 ? 1080 |
13.1.5.1.3. Проследяване на погледа: |
Вградено устройство за проследяване на погледа |
13.1.5.1.4. Среда на използване: |
Оптимизирано за използване при различни условия на осветеност, дори и на открито (навън, при наличие на слънчева светлина) |
13.1.5.1.5. Технология на тъчекрана: |
Проекционно капацитивен, 10-точков мулти тъчскрийн, устойчиво на издраскване покритие |
13.1.5.1.6. Втори екран: |
Поне 480 ? 128 pixels |
13.1.5.1.7. Тегло: |
До 2.3 кг |
13.1.5.1.8. Високоговорители: |
Поне 2 ? 10 W |
13.1.5.1.9. Микрофон: |
1 |
13.1.5.1.10. Портове: |
Поне 2 ? USB 3.0
Поне 2 ? 3.5 Switch Connector Interface
Поне 1 ? 3.5 мм
Headphone Jack |
13.1.5.1.11. Физически бутони: |
Бутон за включване/изключване
Бутони за усилване и намаляване на звука
Поне 2 програмируеми бутона |
13.1.5.1.12. WLAN (опция): |
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
13.1.5.1.13. Интерфейс: |
Поне Bluetooth® 4.1 |
13.1.5.1.14. IR Remote Control: |
IR и софтуер за контрол на устройства от обкръжаващата среда, напр. телевизор или климатик, чрез инфрачервени лъчи |
13.1.5.1.15. Камери: |
Потребителска камера (задна) поне 8 MP AF, уебкамера (предна) поне 2 MP FF |
13.1.5.1.16. Операционна система: |
Последна или предпоследна версия на потребителска операционна система (инсталирана, с включен лиценз) |
13.1.5.1.17. Процесор: |
Мин. 7-о поколение Intel Core i5 или еквивалентен |
13.1.5.1.18. RAM: |
Поне 8 GB LPDDR4 |
13.1.5.1.19. Памет: |
Поне 256 GB SATA based SSD |
13.1.5.1.20. Батерия/издръжливост: |
Поне 6 часа |
13.1.5.1.21. Стойка за маса: |
Вградена или отделна |
13.1.5.1.22. Чанта: |
Да |
13.1.5.2. Модул за проследяване на погледа, чиито показатели трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
13.1.5.2.1. Честота на получаване на данни от проследяване на погледа: |
Поне 130 Hz |
13.1.5.2.2. Честота на запис на данни от проследяване на погледа: |
Поне 30 Hz |
13.1.5.2.3. Допустимо разстояние на потребителя от екрана: |
50 - 95 см |
13.1.5.2.4. Област на проследяване (област на допустими движения): |
Поне 35 ? 35 см |
13.1.5.2.5. Среда на използване: |
В затворени помещения и на открито |
13.1.5.2.6. Използване навън: |
Да |
13.1.6. Софтуер за контрол на компютър с поглед, предназначен за хора, които имат затруднения с фината моторика на ръцете, но искат да имат пълен и независим достъп до компютър, както следва:
13.1.6.1. Позволява контрол на целия компютър;
13.1.6.2. Контролът се осъществява с насочване и задържане на погледа без нужда да се използват ръце;
13.1.6.3. Възможност за осъществяване на всички функции на мишката (ляв клик, двоен клик, десен клик, хващане и пускане, скрол);
13.1.6.4. Прецизен избор дори и на най-малките елементи (при нужда може да се използва уголемяване на екрана);
13.1.6.5. Кръгово разположение на менюто за лесна употреба, минимизираща натоварването на очите;
13.1.6.6. Вградена клавиатура на български език с предсказване на български език;
13.1.6.7. Възможност за лесен преход между клавиатури на различни езици;
13.1.6.8. Персонализация на настройките според индивидуалните нужди и предпочитания;
13.1.6.9. Различни режими на употреба - пълен и опростен;
13.1.6.10. Лесен достъп до функции, като копиране, поставяне и изрязване;
13.1.6.11. Лесен достъп до всички отворени и често използвани приложения на компютъра.
13.1.7. Позиционираща стойка за под, при необходимост, която позиционира система за контрол с поглед над легла, столове или пред инвалидни колички, както следва:
13.1.7.1. Позициониране: на пода;
13.1.7.2. Височина: регулируема височина в диапазона 1100 - 1700 мм;
13.1.7.3. Рамена: поне 2 регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
13.1.7.4. Планка за монтиране на интегрирано устройство за контрол с поглед;
13.1.7.5. Максимално натоварване: поне 5 кг.
13.1.8. Позиционираща стойка за инвалидна количка, при необходимост, за позициониране на системи за контрол с поглед за инвалидни колички, както следва:
13.1.8.1. Позициониране: за инвалидната количка;
13.1.8.2. Рамена: 3 регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
13.1.8.3. Планка за монтиране на интегрирано устройство за контрол с поглед;
13.1.8.4. Максимално натоварване: поне 5 кг.
13.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 13 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на високотехнологична система за контрол на компютър с поглед - интегрирано устройство, следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
13.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 13, е 35 928 лева с включен ДДС.
13.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 13, е 16 200 лева.
14. Високотехнологична система за контрол на компютър с поглед (за потребители с нарушена фина моторика, без нарушения на говора) - с таблет.
14.1. Системата трябва да бъде предназначена за хора с двигателни нарушения, но без нарушения на говора, и да включва:
14.1.1. Таблет с потребителска операционна система.
14.1.2. Устройство за контрол с поглед.
14.1.3. Скоба за задържане на устройството за контрол с поглед към таблета.
14.1.4. Софтуер за контрол на компютър с поглед, позволяващ прецизен контрол и избор дори и на малки елементи от интерфейса.
14.1.5. Позиционираща стойка за под - при необходимост.
14.1.6. Позиционираща стойка за инвалидна количка - при необходимост.
14.1.7. Таблет за система, предназначена за хора с двигателни нарушения и нарушения на говора.
14.1.7.1. Показателите на таблета трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
14.1.7.1.1. Дисплей: |
Мин. 12.3'' |
14.1.7.1.2. Среда на използване: |
В затворени помещения |
14.1.7.1.2. Тегло: |
Макс. 1.2 кг |
14.1.7.1.3. Операционна система: |
Последна или предпоследна версия на потребителска операционна система (инсталирана, с включен лиценз) |
14.1.7.1.4. Процесор: |
2 GHz или по-бърз, мин. 6-о поколение Intel Core i5 или еквивалентен AMD 64-bit |
14.1.7.1.5. RAM: |
Мин. 8 GB |
14.1.7.1.6. Памет: |
Мин. 128 GB SSD |
14.1.7.2. Устройство за контрол с поглед за използване на закрито, чиито показатели трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
14.1.7.2.1. Процесор за данни от проследяване на погледа: |
Вграден |
14.1.7.2.2. Размер: |
Maкс. 300 ? 20 ? 10 мм |
14.1.7.2.3. Тегло: |
Под 100 грама |
14.1.7.2.4. Интерфейс за включване в таблет/компютър: |
USB-C, USB-A |
14.1.7.2.5. Допустим размер на екрана, на който ще се използва: |
До 27'' |
14.1.7.2.6. Честота на получаване на данни от проследяване на погледа: |
Мин. 100 Hz |
14.1.7.2.7. Честота на запис на данни от проследяване на погледа: |
Мин. 30 Hz |
14.1.7.2.8. Допустимо разстояние на потребителя от екрана: |
50 - 95 см |
14.1.7.2.9. Област на проследяване (област на допустими движения): |
Поне 35 ? 35 см |
14.1.7.2.10. Среда на използване: |
В затворени помещения и на открито |
14.1.7.2.11. Използване навън: |
Да |
14.1.7.2.12. Скоба за закрепване на устройство за контрол с поглед към таблет с размер на екрана до 13'': |
Да |
14.1.8. Софтуер за контрол на компютър с поглед, предназначен за хора, които имат затруднения с фината моторика на ръцете, но искат да имат пълен и независим достъп до компютър, който:
14.1.8.1. Позволява контрол на целия компютър;
14.1.8.2. Контролът се осъществява с насочване и задържане на погледа без нужда да се използват ръце;
14.1.8.3. Възможност за осъществяване на всички функции на мишката (ляв клик, двоен клик, десен клик, хващане и пускане, скрол);
14.1.8.4. Прецизен избор дори и на най-малките елементи (при нужда може да се използва уголемяване на екрана);
14.1.8.5. Кръгово разположение на менюто за лесна употреба, минимизираща натоварването на очите;
14.1.8.6. Вградена клавиатура на български език с предсказване на български език;
14.1.8.7. Възможност за лесен преход между клавиатури на различни езици;
14.1.8.8. Персонализация на настройките според индивидуалните нужди и предпочитания;
14.1.8.9. Различни режими на употреба - пълен и опростен;
14.1.8.10. Лесен достъп до функции, като копиране, поставяне и изрязване;
14.1.8.11. Лесен достъп до всички отворени и често използвани приложения на компютъра.
14.1.9. Позиционираща стойка за под, при необходимост, стояща на пода, която позиционира леки системи за контрол с поглед над легла, столове или пред инвалидни колички, както следва:
14.1.9.1. Позициониране: на пода;
14.1.9.2. Височина: 900 - 1200 мм;
14.1.9.3. Рамена: поне 2 регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
14.1.9.4. Възможност за закрепване на система за контрол с поглед;
14.1.9.5. Максимално натоварване: поне 2 кг.
14.1.10. Позиционираща стойка за инвалидна количка, при необходимост, за позициониране на системи за контрол с поглед за инвалидни колички, както следва:
14.1.10.1. Позициониране: за инвалидната количка;
14.1.10.2. Рамена: три регулируеми рамена за позициониране на системата за контрол с поглед в оптимално положение за потребителя;
14.1.10.3. Възможност за закрепване на система за контрол с поглед;
14.1.10.4. Максимално натоварване: поне 2 кг.
14.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 14 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на високотехнологична система за контрол на компютър с поглед - с таблет, следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
14.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 14, е 12 348 лева с включен ДДС.
14.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 14, е 4948 лева.
15. Високотехнологична система за допълваща и алтернативна комуникация (за потребители с нарушения или липса на функционална реч, без нарушения на фината моторика на ръцете) - интегрирано устройство.
15.1. Системата трябва да бъде предназначена за хора с нарушения или липса на функционална реч без нарушения на фината моторика на ръцете и да включва:
15.1.1. Интегрирано устройство с потребителска операционна система с тъчскрийн за допълваща и алтернативна комуникация, подходящо за използване на закрито и открито, мощни високоговорители, възможност за контрол чрез инфрачервена светлина на устройства от обкръжаващата среда.
15.1.2. Софтуер за допълваща и алтернативна комуникация, позволяващ комуникация чрез графични символи и текст и превръщането им в синтезирана реч.
15.1.3. Интегрирано устройство с потребителска операционна система, чиито показатели трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
15.1.3.1. Екран: |
Капацитивен тъчскрийн |
15.1.3.2. Размер на екрана: |
До 10.1'' |
15.1.3.3. Тегло: |
До 1.2 кг |
15.1.3.4. Водоустойчиво и устойчиво на удари: |
Да |
15.1.3.5. Вградени високоговорители: |
Да |
15.1.3.6. Задна камера: |
Поне 10 мегапиксела |
15.1.3.7. Предна камера: |
Поне 2 мегапиксела |
15.1.3.8. Операционна система: |
Последна или предпоследна версия (инсталирана, с включен лиценз) |
15.1.3.9. Процесор: |
Поне 8 cores, 2 MB cache, 1.8 GHz |
15.1.3.10. RAM: |
Поне 8 GB |
15.1.3.11. Памет: |
Поне 256 GB |
15.1.3.12. Издръжливост на батерията: |
Поне 8 часа |
15.1.3.13. IR Remote Control: |
IR за контрол на устройства от обкръжаващата среда, напр. телевизор или климатик, чрез инфрачервени лъчи |
15.1.3.14. Стойка: |
Поставка за маса |
15.1.3.15. Пренасяне: |
Чанта за пренасяне; каишка за носене през рамо |
15.1.4. Софтуер за допълваща и алтернативна комуникация чрез символи и текст, позволяващ комуникация през целия живот на потребители с комуникационни затруднения, включващ модули за различни нива на комуникация, които могат да бъдат комбинирани в зависимост от нуждите на потребителя:
15.1.4.1. Комуникация чрез снимки;
15.1.4.2. Комуникация чрез графични символи;
15.1.4.3. Комуникация чрез текст;
15.1.4.4. Приложения за по-лесно използване на компютъра, интернет, социалните мрежи и др.;
15.1.4.5. Символите или текстовете се прочитат със софтуер за синтезирана реч на български език;
15.1.4.6. Всички конкретни приложения и модули могат да бъдат персонализирани според нуждите на потребителя;
15.1.4.7. Възможност за създаване на нови приложения за комуникация, отговарящи на индивидуалните потребности;
15.1.4.8. Голям брой готови набори от примерни приложения и страници на български език, които могат да бъдат използвани за персонализация спрямо нуждите на потребителя;
15.1.4.9. Няколко съвременни символни системи, съдържащи десетки хиляди графични символи, съответстващи на думите в езика;
15.1.4.10. Специализирани екранни клавиатури с предсказване на думи и фрази, възможност за различна подредба на азбуката;
15.1.4.11. Възможност използването чрез устройства за алтернативен достъп до компютър - контрол с поглед, сканиране и суич, задържане на мишката.
15.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 15 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на високотехнологична система за допълваща и алтернативна комуникация - интегрирано устройство, следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
15.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 15, е 10 914 лева с включен ДДС.
15.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 15, е 4374 лева.
16. Високотехнологична система за допълваща и алтернативна комуникация (за потребители с нарушения или липса на функционална реч, без нарушения на фината моторика на ръцете) - с таблет.
16.1. Системата трябва да бъде предназначена за хора с нарушения или липса на функционална реч, без нарушения на фината моторика на ръцете и да включва:
16.1.1. Таблет с тъчскрийн за допълваща и алтернативна комуникация с добавен калъф за защита с вградени високоговорители.
16.1.2. Софтуер за допълваща и алтернативна комуникация, позволяващ комуникация чрез графични символи и текст и превръщането им в синтезирана реч.
16.1.3. Софтуер за допълваща и алтернативна комуникация чрез текст и превръщането му в синтезирана реч.
16.1.4. Таблет с калъф, предпазващ от повреди при падане, с вградени високоговорители, чиито показатели трябва да отговарят на следните минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
16.1.4.1. Размер на екрана: |
Между 8'' и 11'' |
16.1.4.2. Екран: |
Резолюция поне 2360 ? 1640 |
16.1.4.3. Операционна система: |
iOS или Андроид или еквивалент |
16.1.4.4. Тегло: |
До 1.3 кг |
16.1.4.5. Вградени високоговорители: |
Да |
16.1.4.6. Процесор: |
Поне А14 (6-core) или еквивалентен за Андроид или друга операционна система |
16.1.4.7. Памет: |
Мин. 256 GB |
16.1.4.8. Издръжливост на батерията: |
Мин. 16 часа |
16.1.5. Специализиран софтуер за допълваща и алтернативна комуникация чрез символи и текст, включващ:
16.1.5.1. Екранна клавиатура на български език;
16.1.5.2. Предложение за думи на български език и прочитане на написания текст със софтуер за синтезирана реч.
16.1.6. Софтуерът за допълваща и алтернативна комуникация чрез символи и текст трябва да позволява комуникация през целия живот на потребители с комуникационни затруднения и да включва модули за различни нива на комуникация и за различни ситуации, които могат да бъдат комбинирани в зависимост от нуждите на потребителя, както следва:
16.1.6.1. Комуникация чрез снимки;
16.1.6.2. Комуникация чрез графични символи;
16.1.6.3. Комуникация чрез текст;
16.1.6.4. Символите или текстовете се прочитат със софтуер за синтезирана реч на български език;
16.1.6.5. Всички конкретни приложения и модули могат да бъдат персонализирани според нуждите на потребителя;
16.1.6.6. Възможност за създаване на нови приложения за комуникация, отговарящи на индивидуалните потребности;
16.1.6.7. Голям брой готови набори от примерни приложения страници на български език, които могат да бъдат използвани за персонализация спрямо нуждите на потребителя, които включват базов речник и голям набор от комуникационни ситуации с бутони с фрази и речник;
16.1.6.8. Няколко съвременни символни системи, съдържащи десетки хиляди графични символи, съответстващи на думите в езика;
16.1.6.9. Специализирани екранни клавиатури с предсказване на думи и фрази, възможност за различна подредба на азбуката;
16.1.6.10. Възможност за използване чрез устройства за алтернативен достъп до компютър - контрол с поглед, сканиране и суич, тъч, задържане на мишката.
16.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 16 не е класифицирано като медицинско изделие или медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на високотехнологична система за допълваща и алтернативна комуникация - с таблет, следва да отговарят на общите изисквания, посочени в чл. 9 от постановлението.
16.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 16, е 5052 лева с включен ДДС.
16.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 16, е 1522 лева.
17. Вертикализираща електрическа инвалидна количка.
17.1. Вертикализиращата електрическа инвалидна количка трябва да позволява:
17.1.1. Изправяне на човек и движение в изправено положение.
17.1.2. Извършване на различни маневри и да има механизми за подсигуряване.
17.1.4. Вертикализация при максимално висок градус.
17.1.5. Вертикализиращата електрическа инвалидна количка трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания:
Показател |
Минимални изисквания |
17.1.5.1. Техническа спецификация |
Акумулаторна електрическа инвалидна количка с джойстик и вертикализираща функция. Подсигурителни колани при вертикализиране. Придвижване чрез електрическо захранване както в домашни условия, така и навън на сравнително дълги разстояния и преодоляване на препятствия на архитектурната среда. Опора за фиксиране на колената при вертикализация. Възможност за отблокиране на моторите при помощ на асистент. Възможност за зареждане в електрическата инсталация. |
17.1.5.2. Външни размери |
До 990 мм (дължина), до 650 мм (широчина) и до 170 мм (височина) |
17.1.5.3. Нетно тегло |
До 90 кг |
17.1.5.4. Капацитет |
130 кг или повече |
17.1.5.5. Размер на седалката |
До 460 мм (широчина) и до 430 мм (дължина) |
17.1.5.6. Скорост |
1 - 8 км/ч или по-висока |
17.1.5.7. Капацитет на изкачване |
До 8 (градуса) или повече |
17.1.5.8. Над препятствие |
40 мм или повече |
17.1.5.9. Спирачно разстояние: |
? 1,5 м (по-малко или равно на едно цяло и пет десети метра) |
17.1.5.10. Пробег с едно зареждане |
10 км или повече |
17.1.5.11. Спецификация на мощността |
12 V (волта), 28 Ah (ампер часа) по 2 или повече |
17.1.5.12. Спецификации на мотора |
? 160 W по 2 (по-голямо или равно на сто и шестдесет вата по две) |
17.1.5.13. Изходен ток |
24 V (волта) или по-голям |
17.1.5.14. Входящ ток |
110/220 V (110 или 220 волта) |
17.1.5.15. Функции |
Вертикализация и възможност за движение във вертикализирана позиция.
Джойстик с възможност за промяна на скоростта на движение и функция вертикализиране. Опора за фиксиране на колената при вертикализация. Подсигуряващи колани. |
17.1.5.16. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
17.1.5.17. Гаранционен срок |
2 (две) години |
17.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 17 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на вертикализираща електрическа инвалидна количка следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
17.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 17, е 4920 лева с включен ДДС.
17.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 17, е 1990 лева.
18. Електрически мотор за инвалидна количка
18.1. Електрическият мотор трябва:
18.1.1. Да позволява прикрепяне на инвалидна количка за подобряване на мобилността чрез придвижване на сравнително дълги разстояния и преодоляване на препятствия на архитектурната среда.
18.1.2. Да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
18.1.2.1. Технически изисквания |
Предни светлини и LED дисплей |
18.1.2.2. Размер |
До 1450 мм (височина), до 380 мм (широчина) и до 350 мм (дължина) и алуминиева рамка |
18.1.2.3. Мощност на електрическия мотор |
Безчетков мотор, 24 V (волта), 250 W (вата) или по-голям |
18.1.2.4. Батерия |
24 V (волта) или по-голяма, възможност за зареждане в електрическата инсталация |
18.1.2.5. Функции |
Възможност за прикачване към инвалидна количка |
18.1.2.6. Скорост |
От 1 - 10 км/ч или по- висока (от един до 10 километра в час или по-висока) |
18.1.2.7. Пробег |
? 15 км с едно зареждане (по-голям или равен на петнадесет километра с едно зареждане) |
18.1.2.8. Тегло |
До 25 кг с батерията |
18.1.2.9. Максимално натоварване |
100 кг или повече |
18.1.2.10. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
18.1.2.11. Гаранционен срок |
2 (две) години |
18.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 18 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на електрически мотор за инвалидна количка следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
18.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 18, е 2399 лева с включен ДДС.
18.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 18, е 499 лева.
Системи за изкачване и слизане на стълби
Устройствата трябва да осигуряват достъпност за хора с двигателни нарушения, придвижващи се с инвалидна количка.
Видове системи:
19. Система с прикачване на инвалидна количка
19.1. Системата трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
19.1.1. Техническа спецификация |
Мобилна електрическа система за изкачване и слизане на стълби за осигуряване на достъпност за хора с двигателни нарушения, придвижващи се с рингова инвалидна количка. Възможност за промяна на скоростта на задвижване на веригата за изкачване/слизане. Регулатор за релси за колелата на инвалидната количка. Регулатор на придържач на инвалидната количка. Придържач на инвалидната количка с възможност за регулиране на височината. Акумулаторни, презареждащи се батерии. Възможност за зареждане в електрическата инсталация. |
19.1.2. Размер |
До 170 ? 80 ? 100 см (170 дължина ? 10 широчина ? 100 височина) |
19.1.3. Нетно тегло |
До 40 кг |
19.1.4. Мощност на електрическия мотор |
DC 24 V, 100 W или по-мощен |
19.1.5. Товарен лимит |
150 кг или повече |
19.1.6. Напрежение на батерия |
24 V или по-голяма, презареждаща се, литиевойонна (сваляща се) |
19.1.7. Брой стъпала с едно зареждане |
? 2000 (по-голямо или равно на две хиляди) |
19.1.8. Верига за изкачване/слизане по стълби
Скорост за изкачване/слизане |
Възможност за промяна на скоростта на веригата за изкачване/слизане - висока, средна, ниска |
19.1.9. Функции |
Регулиращи се релси за колелата на инвалидната количка, регулиращи се придържачи на инвалидната количка, възможност за регулиране на височината на придържачите на инвалидната количка, задни дръжки/ръкохватки за придружителя, изваждаща се дръжка с регулираща се височина. |
19.1.10. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
19.1.11. Гаранционен срок |
2 (две) години |
19.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 19 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на система с прикачване на инвалидна количка следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
19.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 19, е 2759 лева с включен ДДС.
19.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 19, е 559 лева.
20. Система с вграден стол
20.1. Системата трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
20.1.1. Техническа спецификация |
Мобилна електрическа система за изкачване и слизане на стълби с вграден стол за осигуряване на достъпност за хора с двигателни нарушения. Възможност за промяна на скоростта на задвижване на веригата за изкачване. Акумулаторни, презареждащи се батерии. Възможност за зареждане в електрическата инсталация. |
20.1.2. Размер |
До 170 ? 60 ? 130 см |
20.1.3. Нетно тегло |
До 40 кг |
20.1.4. Мощност на електрическия мотор |
DC 24 V, 100 W или по-мощен |
20.1.5. Напрежение на батерия |
24 V или по-голяма, презареждаща се, литиевойонна (сваляща се) |
20.1.6. Брой стъпала с едно зареждане |
? 2000 (по-голямо или равно на две хиляди) |
20.1.7. Верига за изкачване/слизане по стълби Скорост за изкачване/слизане |
Възможност за промяна на скоростта на веригата за изкачване/слизане - висока, средна, ниска |
20.1.8. Допълнително оборудване |
Възможност за поставяне на рингови колела, допълнителни рингови колела, подлакътници, обезопасяващ колан, отваряща се стойка за крака. |
20.1.9. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
20.1.10. Гаранционен срок |
2 (две) години |
20.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 20 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на система с вграден стол следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
20.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 20, е 2279 лева с включен ДДС.
20.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 20, е 459 лева.
21. Система с вграден стол и електрическо придвижване
21.1. Системата трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
21.1.1. Техническа спецификация |
Мобилна система за изкачване и слизане на стълби с вградена акумулаторна електрическа инвалидна количка с джойстик и за осигуряване на достъпност за хора с двигателни нарушения. Придвижване чрез електрическо захранване както в домашни условия, така и навън на сравнително дълги разстояния и преодоляване на препятствия на архитектурната среда. Възможност за промяна на скоростта на задвижване на веригата за изкачване. Предпазни колани. Акумулаторни, презареждащи се батерии. Възможност за зареждане в електри- ческата инсталация. |
21.1.2. Мощност на електрическия мотор |
DC 24 V, 160 W или по-мощен |
21.1.3. Батерия |
29.4 V или по-голяма, презареждаща се, литиевойонна (вадеща се) |
21.1.4. Пробег с едно зареждане |
? 15 км (по-голям или равен на петнадесет километра) |
21.1.5. Верига за изкачване/слизане по стълби Скорост за изкачване/слизане |
Възможност за промяна на скоростта на веригата за изкачване/слизане - висока, средна, ниска |
21.1.6. Брой стъпала с едно зареждане на батерията |
? 1500 (по-голямо или равно на хиляда и петстотин) |
21.1.7. Тегло |
До 55 кг |
21.1.8. Размери при разгънато състояние |
До 140 ? 75 ? 125 см (до 140 дължина ? 75 широчина ? 125 Височина) |
21.1.9. Максимално натоварване |
До 160 кг или повече |
21.1.10. Допълнително оборудване |
Джойстик с възможност за промяна на скоростта на движение, подлакътници, обезопасяващ колан, отваряща се стойка за крака. |
21.1.11. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
21.1.12. Гаранционен срок |
2 (две) години |
21.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 21 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на система с вграден стол и електрическо придвижване следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
21.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 21, е 5196 лева с включен ДДС.
21.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 21, е 1566 лева.
Система за ходене за крак и система за рехабилитация на ръка
Устройствата трябва да спомагат за раздвижване, да намаляват спастичността и да улесняват движенията в крайника при централни увреди на нервната система, като отчитат в реално време импулсите, които достигат до мускулатурата.
Видове системи:
22. Нервен и мускулен стимулатор - система за ходене за крак
22.1. Системата представлява стимулиращ нервус перонеус в движение (адаптиращ се към пациента, стимулирайки дорзифлексия в точния момент по време на ходене) и в покой, като осъществява дорзифлексия в глезена. Системата трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
22.1.1. Техническа спецификация |
Нервен и мускулен стимулатор - система за ходене за крак, стимулиращ нервус перонеус в движение (адаптиращ се към пациента, стимулирайки дорзифлексия в точния момент по време на ходене) и в покой, като осъществява дорзифлексия в глезена. Вграден жироскоп, акселерометър, MEMS сензорни технологии и интелигентни алгоритми за прецизно контролиране на времето и продължителността на електрическата стимулация чрез проследяване на ъгъла на ходене и темпото на крака на пациента. Възможност за режим рехабилитация. Сменяем маншон/електрод. |
22.1.2. Стимулираща част: |
|
22.1.2.1. Комуникация |
Bluetooth 4.0 |
22.1.2.2. Комуникационен диапазон |
2.4 - 2.4835 GHz |
22.1.2.3. Захранване |
DC 3.7 V, 480 mAh, презареждаща се литиева батерия |
22.1.2.4. Функции |
Вграден жироскоп, вграден акселерометър, MEMS сензорни технологии и интелигентни алгоритми за прецизно контролиране на времето и продължителността на електрическата стимулация чрез проследяване на ъгъла на ходене и темпото на крака на пациента |
22.1.2.5. Ток в покой |
< 10 µA (по-малък от десет микроампера) |
22.1.2.6. Работен ток |
< 100 mA (по-малък от сто милиампера) |
22.1.2.7. Форма на вълната |
Асиметрична балансирана двуфазна вълна |
22.1.2.8. Честота |
16.7 - 40 Hz (+10 %) |
22.1.2.9. Широчина на импулса |
100 - 300 µs (+10 %) |
22.1.2.10. Изходен ток |
0 - 90 mA (натоварване: 500 ?) |
22.1.2.11. Изходно напрежение |
90 mV при макс. (натоварване: 1000 ?) |
22.1.2.12. Размер |
До 80 * 75 * 15 мм |
22.1.2.13. Тегло |
До 50 грама |
22.1.3. Маншет с вграден електрод: |
|
22.1.3.1. Размер |
До 500 * 120 * 5 мм |
22.1.3.2. Тегло |
До 50 грама |
22.1.4. Дистанционно управление: |
|
22.1.4.1. Захранване |
DC 3.7 V, 480 mAh, презареждаща се литиева батерия |
22.1.4.2. Ток в покой |
< 10 µA (по-малък от десет микроампера) |
22.1.4.3. Работен ток |
< 50 mA (по-малък от петдесет милиампера) |
22.1.4.4. Размер |
До 110 * 40 * 15 мм |
22.1.4.5. Тегло |
До 50 грама |
22.1.4.6. Разстояние на контрол |
0 - 10 метра |
22.1.5. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
22.1.6. Гаранционен срок |
2 (две) години |
22.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 22 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на нервен и мускулен стимулатор - система за ходене за крак, следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
22.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 22, е 3599 лева с включен ДДС.
22.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 22, е 729 лева.
23. Нервен и мускулен стимулатор - система за рехабилитация на ръка
23.1. Системата трябва да е с вграден ЕМГ, стимулираща нерви на ръката и осъществяваща активни/пасивни движения в ръката. Режим функционална електрическа стимулация на нервите и мускулите Системата трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
23.1.1. Техническа спецификация |
Нервен и мускулен стимулатор - система за рехабилитация на ръка с вграден ЕМГ, стимулираща нерви на ръката и осъществяваща активни/пасивни движения в ръката.
Режим функционална електрическа стимулация на нервите и мускулите.
Режим активна асистенция/рехабилитация. ЕМГ пусков режим на стимулация.
Стимулиране чрез ЕМГ измерени стойности.
Режим на стимулиране чрез асистенция от системата в зависимост от силата на мускулното съкращение според ЕМГ резултата.
Интегрирани игри за подобряване на силата, издръжливостта и координацията на пациента. Възможност за индивидуално настройване на параметрите на стимулация спрямо нуждата на пациента. |
23.1.1.1. Размер на стимулатора |
До 150 * 65 * 35 мм |
23.1.1.2. Обхват на измерване |
10 µV ~ 1000 µV |
23.1.1.3. Най-висока разделителна способност |
? 2 µV |
23.1.1.4. Шум в системата |
? 1 µV |
23.1.1.5. Пропускателна честота |
20 Hz ~ 500 Hz |
23.1.1.6. Импеданс на диференциалния режим |
> 5 M? |
23.1.1.7. Съотношение за отхвърляне на общия режим |
> 100 dB |
23.1.1.8. Честота на честотата на захранването |
100 uV (връх до връх) |
23.1.1.9. Вид стимулиращ изход |
Постоянен ток |
23.1.1.10. Интензивност на електрическото стимулиране |
0 ~ 60 mA (максимална стойност ± 10 %/ ± 5 mA, 500 ?) |
23.1.1.11. Мощност |
Акумулаторна литиева батерия 7,4 V |
23.1.1.12. Категория на защита |
Оборудване тип II (с адаптер за зареждане) |
23.1.1.13. Ток на изключване |
< 0,1 mA |
23.1.1.14. Работен ток |
Максимум 250 mA |
23.1.2. Режим функционална електрическа стимулация на нервите и мускулите: |
|
23.1.2.1. Честота |
2 ~ 100 Hz (± 10 %), симетрично балансирана двуфазна вълна, увеличение 1 Hz, стандартно 30 Hz |
23.1.2.2. Широчина на импулса |
50 ~ 450 uS (± 10 %), 10 µs увеличение, 200 µS по подразбиране |
23.1.2.3. Изходно напрежение |
30 VV пик максимум (± 20 %), (500 ? натоварване) |
23.1.3. Режим ЕМГ пусков режим на стимулация (стимулиране чрез ЕМГ измерени стойности): |
|
23.1.3.1. Честота |
2 ~ 100 HzHz (± 10 %), симетрично балансирана бифазна вълна, 1 Hz увеличение, 30 Hz по подразбиране |
23.1.3.2. Широчина на импулса |
50 ~ 450 µS (± 10 %), 10 µs увеличение, 200 µS по подразбиране |
23.1.3.3. Изходно напрежение |
30 V пик максимум (± 20 %), (500 ? натоварване) |
23.1.4. Режим на стимулиране чрез асистенция от системата в зависимост от силата на мускулно съкращение според ЕМГ: |
вход и изходна стимулация през същия електрод |
23.1.4.1. Праг |
10 ~ 1000 uV, 20 µV по подразбиране |
23.1.4.2. Честота |
18 Hz (± 10 %) симетрично балансирана бифазна вълна |
23.1.4.3. Широчина на импулса |
200 µS (± 10 %) |
23.1.4.4. Изходно напрежение |
30 V пик максимум (± 20 %), (500 ? натоварване) |
23.1.5. Функции |
Мултимедийно интерактивно обучение за рехабилитация чрез биологична обратна връзка (тренировка за сила, обучение за издръжливост, обучение по координация) |
23.1.5.1. Екранът да може да показва поне 3 различни диапазона на EMG |
"Висок": 0 ~ 300 µV "Среден": 0 ~ 600 µV "Нисък": 0 ~ 1000 µV |
23.1.5.2. Батерия |
Презареждаща се батерия, литиевойонна |
23.1.5.3. Комуникация |
Bluetooth 4.0 |
23.1.5.4. Екран |
OLED |
23.1.5.5. Технология за изолиране на електродите |
ЕМГ вход и изходна стимулация през същия електрод |
23.1.6. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
23.1.7. Гаранционен срок |
2 (две) години |
23.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 23 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на нервен и мускулен стимулатор - система за рехабилитация на ръка, следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
23.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 23, е 3599 лева с включен ДДС.
23.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 23, е 729 лева.
Мобилни устройства за преодоляване на различни неравности и за извършване на движение по стълби
Видове устройства:
24. Устройство за придвижване на хора по стълби.
24.1. Устройството трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
24.1.1. Техническа спецификация |
Мобилна електрическа система за изкачване и слизане на стълби с вграден стол за осигуряване на достъпност за хора с двигателни нарушения. Предпазни колани. Акумулаторни, презареждащи се батерии. Възможност за зареждане в електрическата инсталация. |
24.1.2. Размер |
До 170 ? 60 ? 130 см |
24.1.3. Нетно тегло |
До 40 кг |
24.1.4. Мощност на електрическия мотор |
DC 24 V, 100 W или по-мощен |
24.1.5. Напрежение на батерия |
24 V или по-голяма, презареждаща се, литиевойонна (сваляща се) |
24.1.6.Допълнително оборудване |
Верига за изкачване/слизане по стълби
Подлакътници
Обезопасяващ колан
Отваряща се стойка за крака |
24.1.7. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
24.1.8. Гаранционен срок |
2 (две) години |
24.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 24 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на устройство за придвижване на хора по стълби следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
24.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 24, е 2999 лева с включен ДДС.
24.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 24, е 600 лева.
25. Устройство за изкачване и сваляне на хора с инвалидни колички по стълби.
25.1. Устройството трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
25.1.1. Техническа спецификация |
Мобилна електрическа система за изкачване и слизане на стълби за осигуряване на достъпност за хора с двигателни нарушения, придвижващи се с рингова инвалидна количка. Регулатор за релси за колелата на инвалидната количка. Регулатор на придържач на количка. Акумулаторни, презареждащи се батерии. Възможност за зареждане в електрическата инсталация. |
25.1.2. Размер |
До 170 ? 80 ? 100 см |
25.1.3. Нетно тегло |
До 40 кг |
25.1.4. Мощност на електрическия мотор: |
DC 24 V 120 W или по-мощен |
25.1.5. Товарен лимит |
120 кг или повече |
25.1.6. Напрежение на батерия |
24 V или по-голяма, презареждаща се, литиевойонна (сваляща се) |
25.1.7. Допълнително оборудване |
Верига за изкачване/слизане по стълби, регулиращи се придържачи на инвалидната количка |
25.1.8. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
25.1.9. Гаранционен срок |
2 (две) години |
25.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 25 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на устройство за изкачване и сваляне на хора с инвалидни колички по стълби следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
25.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 25, е 3839 лева с включен ДДС.
25.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 25, е 769 лева.
26. Мултифункционално устройство за повдигане, трансфер, в т.ч. лифтери.
26.1. Устройството трябва да отговаря на показатели с определени минимални изисквания, както следва:
Показател |
Минимални изисквания |
26.1.1. Техническа спецификация |
Мобилно устройство за повдигане и трансфер на хора с увреждания и трудноподвижни хора. Възможност за работа чрез батерия. |
26.1.2. Размер |
До 150 ? 100 ? 60 см |
26.1.3. Нетно тегло: |
До 60 кг |
26.1.4. Електрически мотор |
Линеен 24V/600 W или по-мощен |
26.1.4.1. Напрежение на батерия |
24 V или по-голяма, презареждаща се, литиева |
26.1.5. Скорост на повдигане: |
5 мм/с или по-бързо |
26.1.6. Ъгъл на повдигане |
60 - 110 градуса |
26.1.7. Товарен лимит |
110 кг или повече |
26.1.8. Допълнително оборудване |
Електрически хидравличен амортисьор и сваляща се седалка |
26.1.9. Експлоатационен срок |
4 (четири) години |
26.1.10. Гаранционен срок |
2 (две) години |
26.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 26 е класифицирано като медицинско изделие съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците на мултифункционално устройство за повдигане, трансфер, в т.ч. лифтери, следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 от постановлението.
26.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 26, е 2159 лева с включен ДДС.
26.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 26, е 439 лева.
Модулни протези, изработвани по поръчка на база на индивидуално задание, съобразно нуждите, функционалния дефицит и степента на активност на ползвателя
Видове протези:
27. Модулна подколянна протеза със силиконов лайнер и карбоново стъпало.
27.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за модулната протеза:
27.1.1. Вземане на индивидуална мярка, изработка на тестова гилза от Термолин, карбоново протезно стъпало степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
27.1.2. Тръбни адаптори 2 броя.
27.1.3. Адаптор за приемна индивидуална гилза.
27.1.4. Вакуумен вентил или ключалка с пин.
27.1.5. Силиконов или гел лайнер.
27.1.6. Изработка на карбонова постоянна приемна гилза.
27.1.7. Изработка на козметика.
27.1.8. Силиконова наколенка.
27.1.9. Обучение за ходене и ползване на модулната протеза.
27.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 27 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на модулна подколянна протеза със силиконов лайнер и карбоново стъпало следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
27.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 27, е 24 500 лева с включен ДДС.
27.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 27, е 11 100 лева.
28. Модулна подколянна протеза със силиконов лайнер и хидравлично стъпало.
28.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за модулната протеза:
28.1.1. Вземане на индивидуална мярка.
28.1.2. Изработка на тестова гилза от Термолин.
28.1.3. Хидравлично протезно стъпало степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
28.1.4. Тръбни адаптори 2 броя.
28.1.5. Адаптор за приемна индивидуална гилза.
28.1.6. Вакуумен вентил или ключалка с пин.
28.1.7. Силиконов или гел лайнер.
28.1.8. Изработка на карбонова постоянна приемна гилза.
28.1.9. Изработка на козметика.
28.1.10. Силиконова наколенка.
28.1.11. Обучение за ходене и ползване на модулната протеза.
28.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 28 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на модулна подколянна протеза със силиконов лайнер и хидравлично стъпало следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
28.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 28, е 28 900 лева с включен ДДС.
28.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 28, е 13 100 лева.
29. Модулна бедрена протеза с микропроцесорно коляно, силиконов лайнер, карбоново стъпало и ротационен адаптор.
29.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за модулната протеза:
29.1.1. Вземане на индивидуална мярка.
29.1.2. Изработка на тестова гилза от Термолин.
29.1.3. Карбоново протезно стъпало степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
29.1.4. Тръбни адаптори 2 броя.
29.1.5. Двоен адаптор.
29.1.6. Адаптор за приемна индивидуална гилза.
29.1.7. Ротационен адаптор.
29.1.8. Микропроцесорно коляно последно поколение степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
29.1.9. Вакуумен вентил или ключалка с пин.
29.1.10. Силиконов или гел лайнер.
29.1.11. Изработка на карбонова постоянна приемна гилза.
29.1.12. Изработка на козметика.
29.1.13. Обучение за ходене и ползване на модулната протеза.
29.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 29 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на модулна бедрена протеза с микропроцесорно коляно, силиконов лайнер, карбоново стъпало и ротационен адаптор следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
29.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 29, е 69 800 лева с включен ДДС.
29.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 29, е 34 900 лева.
30. Модулна бедрена протеза с хидравлично или пневматично коляно, силиконов лайнер, карбоново стъпало и ротационен адаптор.
30.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за модулната протеза:
30.1.1. Вземане на индивидуална мярка.
30.1.2. Изработка на тестова гилза от Термолин.
30.1.3. Карбоново протезно стъпало степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
30.1.4. Тръбни адаптори 2 броя.
30.1.5. Двоен адаптор.
30.1.6. Адаптор за приемна индивидуална гилза.
30.1.7. Ротационен адаптор.
30.1.8. Полицентрично или моноцентрично хидравлично или пневматично коляно последно поколение, степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
30.1.9. Вакуумен вентил или ключалка с пин.
30.1.10. Силиконов или гел лайнер.
30.1.11. Изработка на карбонова постоянна приемна гилза.
30.1.12. Изработка на козметика.
30.1.13. Обучение за ходене и ползване на модулната протеза.
30.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 30 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на модулна бедрена протеза с хидравлично или пневматично коляно, силиконов лайнер, карбоново стъпало и ротационен адаптор следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
30.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 30, е 35 800 лева с включен ДДС.
30.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 30, е 16 200 лева.
31. Модулна протеза при дезартикулация на колянна става с микропроцесорно коляно, силиконов лайнер и карбоново стъпало.
31.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за модулната протеза:
31.1.1. Вземане на индивидуална мярка.
31.1.2. Изработка на тестова гилза от Термолин.
31.1.3. Карбоново протезно стъпало, степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
31.1.4. Тръбен адаптор.
31.1.5. Адаптор за приемна индивидуална гилза при дезартикулация на коляно.
31.1.6. Микропроцесорно коляно, последно поколение, степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
31.1.7. Вакуумен вентил.
31.1.8. Силиконов или гел лайнер за вакуумна протеза.
31.1.9. Изработка на карбонова постоянна приемна гилза.
31.1.10. Изработка на козметика.
31.1.11. Обучение за ходене и ползване на модулната протеза.
31.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 31 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на модулна протеза при дезартикулация на колянна става с микропроцесорно коляно, силиконов лайнер и карбоново стъпало следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
31.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 31, е 68 500 лева с включен ДДС.
31.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 31, е 34 250 лева.
32. Модулна протеза при дезартикулация на колянна става с хидравлично или пневматично коляно, силиконов лайнер и карбоново стъпало.
32.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за модулната протеза:
32.1.1. Вземане на индивидуална мярка.
32.1.2. Изработка на тестова гилза от Термолин.
32.1.3. Карбоново протезно стъпало степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
32.1.4. Тръбен адаптор.
32.1.5. Адаптор за приемна индивидуална гилза при дезартикулация на коляно.
32.1.6. Полицентрично или моноцентрично хидравлично или пневматично коляно последно поколение, степен на активност 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
32.1.7. Вакуумен вентил.
32.1.8. Силиконов или гел лайнер за вакуумна протеза.
32.1.9. Изработка на карбонова постоянна приемна гилза.
32.1.10. Изработка на козметика.
32.1.11. Обучение за ходене и ползване на модулната протеза.
32.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 32 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на модулна протеза при дезартикулация на колянна става с хидравлично или пневматично коляно, силиконов лайнер и карбоново стъпало следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
32.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 32, е 34 500 лева с включен ДДС.
32.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 32, е 15 600 лева.
33. Модулна протеза за тазобедрена дезартикулация с хидравлична тазобедрена става, полицентрично хидравлично или пневматично коляно, карбоново стъпало и приемна карбонова гилза тип кош.
33.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за модулната протеза:
33.1.1. Вземане на индивидуална мярка за кош.
33.1.2. Изработка на тестова гилза от ламинат.
33.1.3. Карбоново протезно стъпало степен на активност 2, 3 или 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
33.1.4. Тръбни адаптори 3 броя.
33.1.5. Тръбен адаптор с вградени градуси.
33.1.6. Адаптор за кош при тазобедрена дезартикулация.
33.1.7. Хидравлична тазобедрена става.
33.1.8. Полицентрично хидравлично или пневматично коляно последно поколение, степен на активност 2, 3 и 4 по скалата MOBIS или неин еквивалент.
33.1.9. Щраймери.
33.1.10. Изработка на карбонов кош при дезартикулация на тазобедрена става.
33.1.11. Изработка на козметика.
33.1.12. Обучение за ходене и ползване на модулната протеза.
33.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 33 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на модулна протеза при дезартикулация на колянна става с хидравлично или пневматично коляно, силиконов лайнер и карбоново стъпало следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните извиквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
33.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 33, е 54 800 лева с включен ДДС.
33.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 33, е 27 400 лева.
34. Подлакътна миоелектрична модулна протеза със сензорна мио-ръка.
34.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за протезиране с миоелектрична подлакътна модулна протеза, която включва следните ортопедично-технически дейности и медицински услуги по изработката на медицинското изделие:
34.1.1. Първичен преглед и тестване за мио-сигнали.
34.1.2. Вземане на гипсова мярка и изработване на тестова гилза.
34.1.3. Проба и изработване на вътрешната приемна гилза от Термолин.
34.1.4. Построяване на протезата и монтаж на миоелектичните компоненти.
34.1.5. Изработване на окончателна карбонова ламинатна гилза.
34.1.6. Напасване и ерготерапия.
34.1.7. Миоелектричната протеза включва следните модули и материали:
34.1.7.1. Сензорна мио-ръка;
34.1.7.2. Козметична ръкавица;
34.1.7.3. Ламинационен ринг;
34.1.7.4. Куплунги;
34.1.7.5. Мио електроди 2 броя;
34.1.7.6. Коаксиален куплунг;
34.1.7.7. Електрически кабели;
34.1.7.8. Литиевойонна батерия;
34.1.7.8.1. Гнездо за литиевойонна батерия;
34.1.7.8.2. Зарядно устройство.
34.1.8. Обучение за ползване и ерготерапия.
34.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 34 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на подлакътна миоелектрична модулна протеза със сензорна мио-ръка следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните изисквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
34.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 34, е 69 200 лева с включен ДДС.
34.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 34, е 34 600 лева.
35. Надлакътна миоелектрична модулна протеза с електронен лакът и сензорна мио-ръка.
35.1. Специфични технически изисквания към изпълнението на поръчката за протезиране с надлакътна миоелектрична модулна протеза с електронен лакът и сензорна мио-ръка включва следните ортопедично-технически дейности и медицински услуги по изработката на медицинското изделие:
35.1.1. Първичен преглед и тестване за мио-сигнали.
35.1.2. Вземане на гипсова мярка и изработване на тестова гилза.
35.1.3. Проба и изработване на вътрешната приемна гилза от Термолин.
35.1.4. Построяване на протезата и монтаж на миоелектичните компоненти.
35.1.5. Изработване на окончателна карбонова ламинатна гилза.
35.1.6. Напасване и ерготерапия.
35.1.7. Миоелектричната протеза включва следните модули и материали:
35.1.7.1. Сензорна мио-ръка;
35.1.7.2. Електронен лакът;
35.1.7.3. Миоротатор;
35.1.7.4. Миоротроник;
35.1.7.5. Козметична ръкавица;
35.1.7.6. Ламинационен ринг;
35.1.7.7. Куплунги;
35.1.7.8. Мио електроди 2 броя;
35.1.7.9. Коаксиален куплунг;
35.1.7.10. Електрически кабели;
35.1.7.11. Литиевойонна батерия;
35.1.7.12. Гнездо за литиевойонна батерия;
35.1.7.13. Зарядно устройство;
35.1.8. Обучение за ползване и ерготерапия.
35.2. Високотехнологичното помощно средство по т. 35 е класифицирано като медицинско изделие, изработвано по поръчка, съгласно действащата нормативна уредба в страната.
Доставчиците (производителите) на надлакътна миоелектрична модулна протеза с електронен лакът и сензорна мио-ръка следва да отговарят както на общите изисквания, посочени в чл. 9, така и на специфичните изисквания, посочени в чл. 10, ал. 2 и 3 от постановлението.
35.3. Максималната стойност, до която се финансира високотехнологичното помощно средство по т. 35, е 79 800 лева с включен ДДС.
35.4. Размерът на допустимото авансово плащане, необходимо за предоставяне на високотехнологично помощно средство по т. 35, е 39 900 лева.