ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 37 ОТ 25 АПРИЛ 2025 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ВАУЧЕРИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРОГРАМА "РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ" 2021 - 2027 Г., НАЦИОНАЛНИЯ ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ И ФОНДА ЗА СПРАВЕДЛИВ ПРЕХОД, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 48 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2023 Г. (ДВ, БР. 31 ОТ 2023 Г.)
В сила от 29.04.2025 г.
Обн. ДВ. бр.36 от 29 Април 2025г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 4 се създава ал. 7:
"(7) За придобиване на ключова компетентност 4 съгласно приложение № 1 е допустимо провеждане на синхронно и/или несинхронно обучение, а за придобиване на ключова компетентност 1, 2, 3, 5, 6 или 7 е допустимо провеждане само на синхронно обучение."
§ 2. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думата "постановлението" се заменя с "правилника".
2. В ал. 8 след думите "на предходния" се добавя "и подаване на ново заявление".
3. Създава се ал. 10:
"(10) Разпоредбите на ал. 4, 7 и 8 не се прилагат за обученията по ключова компетентност 4 съгласно приложение № 1, провеждани в дистанционна форма."
§ 3. В чл. 7, ал. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. В основния текст след думата "нов" се добавя "след подаване на заявление".
2. Точка 2 се отменя.
§ 4. В чл. 8, ал. 2 т. 7 се изменя така:
"7. разполагат с оборудвана за съответното обучение материално-техническа база - собствена или наета, в рамките на населеното място, в което ще се извършва обучението, в случаите, в които е предвидено същото да се провежда в присъствена форма; доставчиците се задължават да въвеждат актуални данни за базите, в които ще се провеждат предстоящи обучения, и за преподавателския състав към момента на подаване на заявление към Агенцията по заетостта за включване в списъка по чл. 9, ал. 1, както и при всяка настъпила промяна; при дистанционна форма на обучение доставчикът декларира, че притежава собствена система или лиценз за използване на софтуер, които позволяват синхронно обучение чрез видеоконферентна среда и/или несинхронно обучение, осигуряващи сигурно съхранение на данните и защита на личната информация на участниците; водене на регистър на участниците в обучението и възможности за споделяне на съдържание;".
§ 5. В чл. 9, ал. 9 думата "постановлението" се заменя с "правилника".
§ 6. В чл. 10 се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 4 думата "едномесечно" се заличава.
2. В ал. 2 думите "ал. 1, т. 1, 3 и 4" се заменят с "ал. 1, т. 1 и 4".
§ 7. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "постановлението" се заменя с "правилника".
2. В ал. 3:
а) в т. 2 думата "постановлението" се заменя с "правилника";
б) създава се т. 6:
"6. при влязъл в сила съдебен акт за извършено от страна на представляващия и/или доставчика на обучение престъпление или нарушение, свързано с обучението на съответното физическо лице, за което се отнася съдебният акт."
§ 8. Създава се чл. 12а:
"Чл. 12а. (1) На безработните и заетите лица, включени в обучение, могат да се изплащат средства за транспортни разходи за времето на обучението и/или след приключване на участието им в обучение в размер и по ред, определени в критериите на съответната операция/инвестиция.
(2) Средствата за транспортни разходи, изплатени по реда на този правилник, представляват помощи/добавки от социално подпомагане по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 15 от ЗДДФЛ."
§ 9. В чл. 13, ал. 1 думата "постановлението" се заменя с "правилника".
§ 10. В чл. 14 думата "постановлението" се заменя с "правилника".
§ 11. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. В основния текст думата "постановлението" се заменя с "правилника".
2. Създават се т. 9 - 13:
"9. "Средства за транспортни разходи" са суми, които се изплащат под формата на помощи на безработни и заети лица, включени в обучение.
10. "Дистанционна форма на обучение" е форма на обучение, която се осъществява чрез средствата на съвременните информационни и комуникационни технологии и включва дистанционни учебни часове, самоподготовка и текуща обратна връзка за резултатите от обучението.
11. "Синхронно обучение" е обучение в дистанционна форма, при което дистанционните часове включват синхронни учебни дейности и синхронно взаимодействие на преподавателя с обучаемия, както и синхронна текуща обратна връзка за резултатите от обучението.
12. "Несинхронно обучение" е обучение в дистанционна форма, при което дистанционните часове включват наблюдение на урок без взаимодействие с преподавателя и други обучаеми.
13. "Система/софтуер за синхронно и/или несинхронно обучение" е платформа, която е съвместима с различни по тип устройства и операционни системи; разполага с функционалност за задаване на въпроси по отношение на темите на обучението и възможност за консултация между преподавател и обучаем; разполага с възможности за споделяне на съдържание, учебни материали, презентации, видеоклипове, други ресурси и достъп до библиотека със съдържание и материали с неограничен денонощен достъп от курсистите."
§ 12. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".