Източник: www.darikfinance.bg
Държавата се отказа да продава Българската фондова борса и Централен депозитар. Така стартиралата на 26 септември миналата година процедура, която създаде разходи по извършване на оценка на дружествата и привличане на инвестиционен посредник, който да извърши предлагането, се провали.
В официално съобщение до инвеститорите, публикувано на сайта на БФБ, пише, че Министерство на финансите, което е формален принципал на двете дружества, е оттеглило възложението за извършване на приватизационната процедура пред Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Писмото за това е подадено на 25 февруари. Министерството на финансите е собственик на 50.0542% от капитала на Българска Фондова Борса - София АД и на и 43.07% от капитала на Централен Депозитар АД. Сделката се очакваше да доведе до привличане на стратегически инвеститор, който да помогне за модернизирането на пазара и за подобряване на видимостта му в региона.
След изразената воля на държавата да не се пристъпва към по-нататъшни действия по продажбата на двете дружества, Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е прекратила сключения договор с чешката компания Патриа Корпорейт Файненс, наета след конкурс да извърши оценка и анализ, както и маркетинг на двете дружества пред потенциалните инвеститори.
Като такива бяха сочени три големи борсови оператора, сред които Виенската и Истанбулската фондова борса. Държавата бе поставила високи изискване от потенциалните купувачи. Да имат 2 млрд. лв. средномесечен оборот за периода януари 2010 година – декември 2011 година бе един от критериите. Намерението на държавата бе финансовите инвеститорите да са ограничени от участие в раздържавяването на двете институции.
Самата идея за продажба на държавните дялове в БФБ и Централен депозитар датира от три години, когато в антикризисната програма на управлявалата тогава партия ГЕРБ приватизацията бе заложена като един от ходовете за привличане на свеж паричен ресурс. В процеса на изпълнение на това намерение държавата практически национализира дяловете на малките акционери чрез процедура по вдигане на капитала от 5 867 860 лв. на 6 582 860 млн. лв.. Тя костваше 715 хил. лв. на бюджета, за да може Министерство на финансите да окрупни дела си от 43.97% на 50+1%.
В последствие Българска фондова борса АД бе листната за търговия като публично дружество. към този момент пазарната капитализация на БФБ възлиза на 18.9 млн. лв. Това води на предположението, че държавата се е отказала от продажбата й заради опасността постъпленията от приватизацията да не са задоволителни.
* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!