2023 беше годината на пробуждането. 2024 – на експлозията. А 2025? Това вече е годината на геополитическата и икономическа война за изкуствения интелект. Но не война на алгоритми, а на капитал, доминация и инфраструктура. Нещо се случва на пазарите – и то не е поредният технологичен хайп, а фундаментален завой, който ще преразпредели властта, парите и лидерството в глобалната икономика за следващите 10 години.
Според MacroTrends, компанията за мрежови платформи Arista Networks (ANET 2.38%) е 15-ият най-добре представящ се акционер през последните 10 години. За да разберете защо, не търсете повече от неземния темп на растеж на компанията: Според YCharts, тя е отчела среден ръст на приходите от 29% на тримесечие през последното десетилетие, което означава, че приходите ѝ са нараснали с близо 900%, коментират от The Motley Fool.
Индексите са на исторически върхове. S&P 500 удря нови рекорди, Nasdaq изглежда неудържим, а биткойн се опитва да навакса загубеното. И все пак... нещо не е наред.
Българската фондова борса навлиза в лятото по навик – с ниски обеми, вяла волатилност и усещането, че всичко е в режим на изчакване. Това е сезонна норма, ще кажат мнозина. Но тази година има нещо по-различно.
Пазарите обичат символиката. Но когато биткойн преминава границата от $120 000, това вече не е символ. Това е диагноза. Диагноза на разпадащия се консенсус, че традиционната финансова система може да се справи сама със собствените си дефицити – фискални, политически, морални. Биткойн не расте, защото е „модерен“. Той расте, защото вече е единствената игра, в която не можеш да бъдеш изненадан от централна банка, политик или регулатор, който на сутринта променя правилата.
Големите компании винаги са живели с призрака на собствената си тежест. Amazon, една от най-монолитните структури на модерния капитализъм, може би е на прага на историческо решение – разделяне на своето „сърце и мозък“: облачната услуга AWS.