Снимка: iStock
Скорошните действия на централната банка означават, че капиталовите пазари вече не са „свободни“, според Рей Далио от Bridgewater Associates, основател на най-големия хедж фонд в света.
"Днес икономиката и пазарите се ръководят от централните банки и координацията с централното правителство", каза Далио, изказвайки се на форума на Bloomberg Global Asset Owners в четвъртък. В резултат на това „капиталовите пазари не са свободни пазари, разпределящи ресурси по традиционните начини“.
Пандемията Covid-19 спря икономическата активност и изпрати пазарите спирално надолу през март. Безпрецедентният мултимилиарден отговор на Федералния резерв облекчи притесненията и спомогна за възстановяване на шока на финансовите пазари, дори когато американската икономика продължава да се бори.
Далио заяви, че сега САЩ има най-лошата разлика в богатството от 30-те години на миналия век, като добави, че централните банки ще трябва да продължат да изпомпват пари в икономиката.
„Ще видите, че балансите на централните банки избухват, те трябва да го правят, защото изборът е потъващият кораб“, каза той.
Далио заяви също, че инвеститорите трябва да предпочитат акции и злато пред облигации и пари в брой, защото последните предлагат отрицателна норма на възвръщаемост и централните банки ще печатат повече пари.
През последните няколко месеца Далио написа серия от обширни есета, които призовават за реформиране на капитализма, така че да е от полза за всички. Той също така каза, че САЩ са в "относителен упадък" с нарастването на силата на Китай.
Далио, който брои някои китайски правителствени организации за клиенти на Bridgewater, отново изрази своята загриженост относно способността на САЩ да се конкурира с Китай.
„Китай расте, става все по-мощен да играе играта по най-добрия начин, като знае как. Имаме различна система, в която играем играта по най-добрия начин. И моят основен проблем е колко добре играем тази игра?“, каза гениалният инвеститор като спомена качеството на образованието като пример.
"Това е много впечатляваща система", каза той, като се позовава на Китай. "Те са много умни, мъдри хора с големи исторически перспективи."
Хедж-фондът „Pure Alpha II“ на Bridgewater се представя слабо тази година, падайки с 20% до май, на фона на пазарния хаос, причинен от пандемията от коронавирус.
Фирмата беше засегната от кризата в „най-лошия възможен момент“, тъй като портфейлите й бяха позиционирани в началото на годината, за да се възползват от нарастващите пазари, каза Далио пред клиентите в средата на март.
Базираната в Уестпорт, Кънектикът фирма управлява около 138 милиарда долара в края на април, което е намаление от около 160 милиарда долара в началото на годината.
Още по темата:
Далио: Продаващите опции извън пари могат да бъдат унищожени
Инвеститорите с най-големи дълги залози в долара от десетилетие!
Volkswagen ускорява разработването на автономни автомобили в Китай
Alphabet вдигна инвестициите за изкуствен интелект до 205 млрд. долара и разтревожи Уолстрийт
Забравете Nvidia? Истинската AI революция може би вече се случва далеч от технологичните гиганти
Всички погледи към отчетите на Tesla и Alphabet
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.14 | ▲0.13% |
| USDJPY | 163.08 | ▼0.02% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲0.06% |
| USDCHF | 0.81 | ▼0.06% |
| USDCAD | 1.41 | ▼0.15% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 333.50 | ▼0.17% |
| S&P 500 | 7 522.88 | ▼0.09% |
| Nasdaq 100 | 29 096.00 | ▼0.14% |
| DAX 30 | 25 154.50 | ▼0.35% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 65 700.70 | ▼0.61% |
| Ethereum | 1 923.70 | ▼0.51% |
| Ripple | 1.13 | ▼0.55% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 88.30 | ▲0.59% |
| Петрол - брент | 91.62 | ▲0.75% |
| Злато | 4 123.11 | ▼0.23% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 705.92 | ▼0.07% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 108.42 | 0.00% |
| Germany Bund 10 Year | 124.42 | ▲0.01% |
| UK Long Gilt Future | 86.58 | ▲0.03% |